Ten rok jest rokiem zdrowia (uświadomionej) kobiety

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2009 09:58

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne ogłosiło ten rok, "Rokiem Zdrowia Kobiety". Prof. Jan Karski, prezes Towarzystwa przypomina, że "najważniejszą rzeczą jest uświadomienie kobietom, że głównym czynnikiem warunkującym ich zdrowie jest troska o to zdrowie przez nie same".

Jan Kotarski, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego powiedział w wywiadzie dla Gazety Wyborczej zwrócił również uwagę na konieczność upowszechnienia szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, zapobiegających rakowi szyjki macicy. Prezes PTG przekonuje, że ginekologom zależy na objęciu szczepieniami całej populacji młodych dziewcząt, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia.

Nie mniej istotne jednak, w opinii prof. Kotarskiego są badania cytologiczne, przeprowadzane nieodpłatnie w ramach programu profilaktycznego zapobiegania rakowi szyjki macicy. Program powoli się rozwija. W pierwszym roku jego funkcjonowania w Polsce - jak podaje profesor, zostało wykonanych 300 tysięcy badań. Dwa lata później już 800 tysięcy. Ciągle jednak jest to tylko 30 proc. zaproszonych kobiet, a PTG chciałoby, by badaniom poddawało się 80 proc. kobiet.

W opinii prof. Kotarskiego na Podlasiu dostępność do badań cytologicznych jest niezła. Rozmaz cytologiczny bowiem robią również położne, których ok. 200 przeszkolono w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy w ubiegłym roku. Prof. Kotarski uważa, że dostępność do badań jest coraz lepsza. Są gminy, w których wójtowie sami organizują transport i przywożą mieszkanki na badania cytologiczne do klinik w mieście. Wyraża również nadzieję, że owa dostępność jeszcze się poprawi, ponieważ już wkrótce takie badania będzie można wykonywać w ramach praktyk lekarza rodzinnego.

Warto tu przypomnieć, że celem akcji Rok 2009 - Rokiem Zdrowia Kobiety jest podniesienie świadomości w zakresie zachowań prozdrowotnych oraz higienicznego trybu życia wśród kobiet, a szczególnie w dziedzinie profilaktyki raka szyjki macicy oraz problemu pęcherza nadreaktywnego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum