×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Telewizja. Im mniej oglądamy, tym lepiej dla serca?

Autor: • Źródło: PAP29 maja 2022 11:51

jak twierdzą naukowcy, m.in. z University of Cambridge, skrócenie oglądania telewizji do mniej niż jednej godziny dziennie może pomóc w zapobieganiu więcej niż jednemu na dziesięć przypadków choroby niedokrwiennej serca. Siedzenie przed komputerem mniej "winią" za choroby serca. Dlaczego?

Telewizja. Im mniej oglądamy, tym lepiej dla serca?
Oglądanie telewziji przez wiele godzin, to nie służy dobrze sercu. Fot. Shutterstock
  • Badacze twierdzą, że 11 proc. przypadków choroby niedokrwiennej serca można by zapobiec, gdyby ludzie oglądali telewizję przez mniej niż godzinę dziennie
  • Czas wolny spędzany przy komputerze nie wydaje się mieć wpływu na ryzyko choroby serca
  • Wytłumaczenie? Oglądanie telewizji zwykle odbywa się po obiedzie, co prowadzi do wyższego poziomu glukozy i lipidów. Oglądając telewizję częściej sięgamy po przekąski, niż podczas surfowania po sieci

Badacze: wielogodzinne siedzenie przed telewizorem nie służy sercu

Według British Heart Foundation choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa) jest jedną z głównych przyczyn zgonów w Wielkiej Brytanii. W tym kraju każdego roku umiera z jej powodu około 64 000 osób - jeden na ośmiu mężczyzn i jedna na 15 kobiet. Osoby z chorobą wieńcową są też dwa razy bardziej narażone na udar.

Nowe badania (DOI: 10.1186/s12916-022-02380-7) dotyczące ryzyka m.in. tej choroby przeprowadził zespół naukowców z Medical Research Council (MRC) Epidemiology Unit, University of Cambridge i University of Hong Kong. Jak z nich wynika, zbyt długie oglądanie telewizji wiąże się ze zwiększonym ryzykiem choroby wieńcowej serca, niezależnie od cech genetycznych danej osoby.

Autorzy wykazali, że - zakładając związek przyczynowy - 11 proc. przypadków choroby niedokrwiennej serca można by zapobiec, gdyby ludzie oglądali telewizję przez mniej niż godzinę dziennie.

To ryzyko niezależne od podatności genetycznej

Siedzący tryb życia - innymi słowy siedzenie przez dłuższy czas zamiast aktywności fizycznej - jest jednym z głównych czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca. Aby zbadać związek pomiędzy czasem spędzonym w pozycji siedzącej przed ekranem telewizora czy komputera w celach rekreacyjnych, cechami DNA i ryzykiem choroby wieńcowej, naukowcy przeanalizowali dane z brytyjskiego Biobanku, obejmujące ponad 500 000 dorosłych osób, które były obserwowane prospektywnie przez około 12 lat.

Dla każdego badanego zespół ocenił genetyczne ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową w oparciu o 300 wariantów genetycznych, o których wiadomo, że wpływają na szanse zachorowania.

Osoby, które oglądały telewizję przez ponad cztery godziny dziennie, były najbardziej narażone na zachorowanie, niezależnie od wskaźnika ryzyka poligenicznego. Oglądający przez 2 do 3 godzin byli narażeni o 6 proc. mniej, podczas gdy ci, którzy oglądali telewizję mniej niż godzinę dziennie - względnie o 16 proc. Powiązania te były niezależne od podatności genetycznej i innych znanych czynników ryzyka.

Czas wolny spędzany przy komputerze nie wydawał się mieć wpływu na ryzyko choroby.

Dlaczego to telewizor "winien" a nie komputer?

"Nasze badanie dostarcza unikalnych informacji na temat potencjalnej roli, jaką ograniczenie oglądania telewizji może mieć w zapobieganiu chorobie wieńcowej serca" - powiedział dr Youngwon Kim, adiunkt na Uniwersytecie w Hongkongu, autor badania. - "Osoby, które oglądają telewizję krócej niż godzinę dziennie, były mniej narażone na rozwój choroby, niezależnie od ryzyka genetycznego".

"Ograniczenie czasu siedzenia przed telewizorem może być użyteczną i stosunkowo łatwą zmianą stylu życia, która może pomóc osobom z wysokimi predyspozycjami genetycznymi do choroby wieńcowej, w szczególności w zarządzaniu ryzykiem" - dodał.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca zmniejszenie liczby zachowań siedzących i zastąpienie ich aktywnością fizyczną o dowolnej intensywności jako sposób na zachowanie zdrowia.

Zdaniem autorów istnieje kilka potencjalnych przyczyn, które mogą wyjaśniać związek między oglądaniem telewizji a ryzykiem choroby niedokrwiennej serca - a w szczególności, dlaczego nie znaleziono związku z korzystaniem z komputera.

Oglądanie telewizji zwykle odbywa się wieczorem po obiedzie (zwykle najbardziej kalorycznym posiłku w ciągu doby), co prowadzi do wyższego poziomu glukozy i lipidów. Oglądając telewizję częściej sięgamy po przekąski, niż podczas surfowania po sieci. Wreszcie oglądanie telewizji jest zwykle nieprzerwane, podczas gdy osoby korzystające z komputera mogą być bardziej skłonne do przerywania swojej działalności.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze