Telemedycyna w psychiatrii? Tak, to możliwe

Autor: Jacek Janik/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2016 15:09

Jak pokazuje badanie kliniczne przeprowadzone przez dr hab. Marka Krzystanka, kierującego oddziałem dziennym rehabilitacji psychiatrycznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 7 SUM w Katowicach, platforma telemedyczna może być pomocna w psychiatrii, w leczeniu tak trudnej i ciężkiej choroby jak schizofrenia paranoidalna.

W czwartek (31 marca) zaprezentowano na konferencji prasowej w Górnośląskim Centrum Medycznym, Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 7 SUM w Katowicach-Ochojcu wyniki pierwszego w Polsce i jednego z nielicznych na świecie badania przeprowadzonego na dużej grupie pacjentów (300 osób) dotyczącego wykorzystania platformy telemedycznej w leczeniu chorych cierpiących na schizofrenię paranoidalną.

Pacjenci odbywali raz w miesiącu wideokonsultacje z lekarzem, za pomocą specjalnej aplikacji w smartfonie potwierdzali przyjmowanie leków, wykonywali też treningi mające poprawić ich umiejętności poznawcze oraz mieli dostęp do 50 filmów edukacyjnych z odpowiedziami na najczęściej zadawane w gabinecie lekarskim pytania. Co 3 miesiące spotykali się z lekarzem w realnym świecie.

- Pomysł stworzenia platformy telemedycznej, która nie korzysta z żadnych zewnętrznych źródeł komunikacji - jak na przykład skype - powstał w 2012 roku. Chcieliśmy stworzyć coś więcej niż samą platformę. Miał to być wyrób medyczny i żeby go zarejestrować musiał uzyskać odpowiednie certyfikacje oraz przejść badanie kliniczne pokazujące, że za jego pomocą pacjent może być bezpiecznie i skutecznie leczony - mówił dr Krzystanek.

Na realizację projektu zostały pozyskane pieniądze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w niebagatelnej kwocie 8 mln zł. Dzisiaj można stwierdzić - zdaniem autorów nowej platformy telemedycznej - że choć projekt był kosztowny, to te pieniądze zostały dobrze wydane.

Jak dowiodły badania, platforma - z wszystkimi innymi modułami, które mają być w przyszłości sprzężone z ogólnopolskimi systemami teleinformatycznymi w ochronie zdrowia - może być wykorzystywana nie tylko w psychiatrii, ale także w wielu innych dziedzinach medycyny.

- Pomysł przeprowadzenia badania klinicznego dowodzącego przydatności platformy telemedycznej w psychiatrii, nie bez powodu dotyczył jej zastosowania w jednej najtrudniejszych chorób do leczenia - schizofrenii paranoidalnej. Chcieliśmy pokazać, że skoro potrafimy za pomocą naszej platformy telemedycznej poradzić sobie z jedną z najtrudniejszych chorób, to z powodzeniem będziemy potrafili także poradzić sobie z innymi schorzeniami w psychiatrii, a także w innych dziedzinach - dodał dr Krzystanek.

Jak pokazały wyniki, w porównaniu do grupy placebo pacjenci objęci badaniem wykazali znaczące zmniejszenie objawów schizofrenii, podobnie jak stanów depresyjnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum