Telemedycyna pomoże z okulistycznymi powikłaniami cukrzycowymi?

Autor: Gazeta Polska Codziennie/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2018 09:38

Według szacunków, w Polsce na cukrzycę może chorować już ponad 2,5 mln osób, z tego nawet 60 tys. zmaga się z cukrzycowym obrzękiem plamki, czyli drugą na świecie, zaraz po związanym z wiekiem zwyrodnieniem plamki, przyczyną ślepoty centralnej u ludzi.

Telemedycyna pomoże z okulistycznymi powikłaniami cukrzycowymi?
Telemedycyna pomoże z okulistycznymi powikłaniami cukrzycowymi? Fot. Archiwum

Pacjentów przybywa, kolejki rosną.

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Okulistycznego chorzy na cukrzycę typu I i II powinni być badani co najmniej raz w roku, a w wypadku występowania powikłań cukrzycowych takich jak retinopatia - raz na pół roku albo nawet częściej. Problemem pacjentów z cukrzycą jest jednak dostępność badań.

Jak przekonuje prof. Marek Rękas, krajowy konsultant w dziedzinie okulistyki, pacjentów jest dużo, więc czas oczekiwania na wizytę też jest długi. To uniemożliwia wczesną diagnozę powikłań cukrzycowych, w rezultacie czego młodzi ludzie - bo są to zazwyczaj osoby do 45. roku życia - tracą wzrok nieodwracalnie, a potem obciążają budżet państwa poprzez różnego rodzaju świadczenia.

Najnowocześniejszym rozwiązaniem pozwalającym ominąć kolejkę - tak by pacjenci z cukrzycowym obrzękiem plamki nie musieli czekać na badania długimi miesiącami - jest telemedycyna.

Więcej: gpcodziennie.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum