Technicy radioterapii skarżą do TK ustawę o działalności leczniczej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 września 2011 19:04

Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozpatrzenie zgodności z konstytucją ustawy o działalności leczniczej. Ustawa m.in. ustaliła wyższy wymiar czasu pracy dla pracowników radiologii.

Technicy radioterapii skarżą do TK ustawę o działalności leczniczej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W ocenie związku ustawa o działalaności leczniczej, która weszła w życie od 1 lipca br. narusza prawa nabyte pracowników, prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a także prawo do ochrony zdrowia.

W przesłanym we wtorek (13 września) oświadczeniu przewodniczący Zarządu Krajowego OZZTMR Jacek Zingler poinformował, że związek wystąpił o rozpatrzenie zgodności z konstytucją m.in. zapisu, który zrównał wymiar czasu pracy obowiązujący pracowników zakładów opieki zdrowotnej. Normą 7 godzin i 35 minut na dobę (przeciętnie 37 godzin i 55 minut na tydzień, w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy) ustawa objęła również pracowników zatrudnionych w pracowniach radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytodiagnostyki, medycyny sądowej oraz prosektoriach.

Wcześniejsze przepisy gwarantowały tym grupom zawodowym czas pracy wynoszący 5 godzin na dobę i przeciętnie 25 godzin na tydzień, w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.

We wniosku do TK związek podkreślił, że wprowadzenie tych przepisów wynikało "z błędnego przekonania o bezpiecznych warunkach pracy pracowników stosujących w celach diagnostycznych lub leczniczych źródła promieniowania jonizującego, opartego na wadliwych danych".

W piśmie do Trybunału podkreślono, że przy ocenie zasadności zmiany czasu pracy resort zdrowia kierował się badaniami Instytutu Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera w Łodzi, z których wynikało, że dawki promieniowania, na które narażeni są pracownicy zakładów opieki zdrowotnej, są na bardzo niskim poziomie.

Związek ocenił ponadto, że w procesie legislacyjnym resort zdrowia niesłusznie podnosił, że w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej skrócona norma czasu pracy tej grupy zawodowej do 5 godzin dziennie nie występuje, bowiem Polska posiada obecnie ok. 50 proc. kadr i sprzętu, jakimi dysponują inne kraje wspólnoty. Zdaniem związkowców skutkuje to większym narażeniem polskich pracowników na promieniowanie jonizujące, ponieważ w tym samym czasie pracy muszą obsłużyć większą liczbę pacjentów.

Na początku września zaskarżenie ustawy do TK zapowiedziała także Naczelna Rada Lekarska. NRL krytykuje przepisy dotyczące zakazu pobierania opłat za świadczenia przez publiczne szpitale i przychodnie, przy jednoczesnym umożliwieniu tego prywatnym lecznicom. NRL chce też zaskarżyć rozporządzenia ministra zdrowia dotyczące koszyka świadczeń gwarantowanych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum