Te wirusy mogą wywołać kolejne epidemie

Autor: Onet.pl/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2017 20:55

Specjaliści prognozują, że po epidemii wywołanej przez Ebolę oraz wirusa Zika najbardziej prawdopodobne jest rozprzestrzenienie się trzech kolejnych, mało wciąż znanych patogenów: Nipah, Lassa oraz MERS.

Te wirusy mogą wywołać kolejne epidemie
Trwają prace nad opracowaniem szczepionek przeciwko groźnym wirusom Fot. Fotolia

Wirusy te Światowa Organizacji Zdrowia (WHO) umieściła na pierwszych miejscach wśród dziesięciu potencjalnie najgroźniejszych drobnoustrojów, które mogą wywołać pandemie. Utworzono także koalicję CEPI (Coalition for Epidemic Preparedness Innovations), której celem jest opracowanie szczepionek przeciwko Nipah, Lassa oraz MERS - informuje za BBC News Onet.pl

Do CEPI przystąpiły Fundacja Billa i Melindy Gates, Britain’s Wellcome Trust oraz rządy Japonii, Norwegii i Niemiec. Na koncie Koalicji zgromadzono dotąd 460 mln dolarów.

Wirus Nipah przenoszony jest przez nietoperze owocożerne, nazywane rudawką wielką oraz latającym lisem. W Bangladeszu wirus za pośrednictwem śliny, moczu lub fekaliów przedostał się do zbieranego z drzew soku palmowego, a potem zakaził ludzi.

Gorączką krwotoczną lassa można się zarazić poprzez krew, mocz i nasienie, ale wywołujący ją wirus Lassa przenoszony jest również bezpośrednio z człowieka na człowieka. Patogen ten wywołuje podobne objawy co Ebola, ale jest mniej śmiertelny.

MERS to zespół niewydolności oddechowej Bliskiego Wschodu wywoływany przez koronarowirusy. Pojawił się on w 2012 r. i do tej pory rozprzestrzenił się w co najmniej 25 krajach świata.

Więcej: wiadomosci.onet.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum