Tarnów: wideolaryngoskopy trafiły do karetek pogotowia

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2019 10:45

Do karetek Powiatowej Stacja Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie trafiły przenośne laryngoskopy wyposażone w kamery. Sprzęt służy do intubacji pacjentów. To pierwsza stacja w Polsce, która zdecydowała się na wyposażenie wszystkich swoich karetek w ten sprzęt.

Tarnów: wideolaryngoskopy trafiły do karetek pogotowia
Stacja pogotowia w Tarnowie jest pierwszą w Polsce, która zdecydowała się na wyposażenie wszystkich swoich karetek w ten sprzęt. Fot. Archiwum

W ubiegłym roku ratownicy tarnowskiego pogotowia wyjeżdżali do blisko 2500 wezwań. Podczas wielu z nich zmuszeni byli wykonywać pacjentom intubację - informuje Gazeta Krakowska.

Tarnowscy ratownicy świetnie wiedzą jak wykonać taką czynność, czasem jednak muszą zmierzyć się z tzw. trudną intubacją. Jej specyfika wynika z wrodzonych cech anatomicznych pacjenta, jego uzębienia, poważnych obrażeń twarzy i szyi, w tym obecności krwi w przełyku. Bywa, że ratownicy muszą wykonać intubację u osoby, u której doszło do wstrząsu anafilaktycznego i występuje u nich obrzęk języka lub krtani spowodowany użądleniem przez owady.

Dzięki zakupionym wideolaryngoskopom udrożnienie dróg oddechowych, również w tak skomplikowanych sytuacjach, będzie prostsze i szybsze. Ratownik za pomocą kamery umieszczonej w laryngoskopie widzi na ekranie drogi oddechowe i tor, przez który ma wprowadzić rurkę do tchawicy.

Więcej: gazetakrakowska.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum