jjx/Rynek Zdrowia | 25-04-2016 15:46

Tarnów: szpital św. Łukasza ma neuronawigację za 3 mln zł

Ponad 3 miliony złotych kosztował na system nawigacji neurochirurgicznej w operacjach kręgosłupa, który pracuje w Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie. To pierwsze Ramię O w Małopolsce.

Obraz, który Ramię O przekazuje do komputera umożliwia chirurgowi obejrzenie każdego fragmentu kręgosłupa w dowolnych płaszczyznach. Fot. Materiały prasowe

Jak tłumaczy profesor Andrzej Maciejczak, ordynator Oddziału Neurochirurgii w Szpitalu Świętego Łukasza, operowanie przy pomocy Ramienia O można w dużym skrócie porównać do gry komputerowej. Urządzenie przez cały czas skanuje obraz kręgosłupa, dając przestrzenny obraz, a poprzez system kamer i endoskopów wszystko operator widzi na komputerze i może natychmiast reagować.

Ramię O to swego rodzaju przenośny tomograf. Obraz, który przekazuje do komputera i umożliwia chirurgowi obejrzenie każdego fragmentu kręgosłupa w dowolnych płaszczyznach. Urządzenie emituje znacznie mniej szkodliwych promieni, niż dotychczas stosowane w czasie i po operacji klasyczne tomografy.

System neuronawigacji kosztował ponad 3 mln zł. Całość kosztów pokrył ze środków własnych szpital. W skład systemu wchodzą Ramię O, stół operacyjny, mikroskop operacyjny oraz system komputerowy.