Tarnów: starają się o certyfikat "Szpital bez bólu"

Autor: RDN Małopolska/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2009 18:44

Dwa tarnowskie szpitale ubiegają się o certyfikat lecznicy "bez bólu".

Szczególnie silny ból pooperacyjny dotyka pacjentów oddziałów torakochirurgii.

Wśród wymagań, które muszą spełnić lecznice – Szpital Wojewódzki im. Świętego Łukasza SP ZOZ oraz Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika – aby uzyskać certyfikat, jest m.in. obowiązek regularnego mierzenia bólu u pacjentów po operacji, a także informowanie przed zabiegiem, jakiego bólu mogą się spodziewać po operacji i w jaki sposób będzie on uśmierzany.

Certyfikaty „Szpital bez bólu" uzyskało już 21 szpitali. Do programu cały czas zgłaszają się kolejne szpitale i oddziały, w tej chwili o uzyskanie certyfikatów stara się 47 szpitali i 17 oddziałów z całej Polski. Szpitale mają 3 miesiące na spełnienie kryteriów, po czym przechodzą kontrolę. Certyfikat przyznawany jest na 3 lata.

Statystyki mówią, że 10 procent Polaków doświadcza ostrego bólu pooperacyjnego, powypadkowego lub pourazowego. Lekarze tymczasem alarmują, że przedłużający się ostry ból zagraża zdrowiu pacjenta i - jeśli jest nieleczony – może wywołać poważne konsekwencje. Naukowcy udowodnili zależność miedzy bólem po operacji a zwiększonym ryzykiem zapalenia płuc, niedotlenienia, incydentami zakrzepowo-zatorowymi, zatrzymaniem moczu czy zanikami mięśniowymi.

Natężenie bólu powinno być mierzone i odnotowywane w karcie szpitalnej jak każdy inny parametr zdrowotny, taki jak temperatura czy też ciśnienie tętnicze. Jednak rzadko się zdarza by pacjenci byli pytani o to czy coś ich boli i jak boli.

– Jeżeli ktoś ma 40 stopni gorączki, to od razu wiadomo, że trzeba na to natychmiast zareagować. A jak reagować, gdy nie ma żadnego śladu po tym, że pacjent uskarża się na ból? – pyta dr hab. Jan Dobrogowski, prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu (PTBB), które od lat stara się o wprowadzenie oceny bólu do standardów leczenia w szpitalach.

Systematycznie do programu zgłaszają udział kolejne placówki. Certyfikat przyznawany jest przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum