Tarnów: protest w sprawie transportu sanitarnego

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2010 19:36

W sobotę (26 czerwca) prywatne firmy zrzeszone w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Pracodawców Transportu Sanitarnego i Ratownictwa Medycznego protestowały w Tarnowie.

Na ulicę wyjechało 70 ambulansów, które na sygnale przejechały przez miasto pod budynek Starostwa Powiatowego w Tarnowie. Firmy protestowały przeciwko wykonywaniu przez publiczne pogotowie usług transportu sanitarnego.

– Złożyliśmy w Starostwie petycję. Wyszedł do nas wicestarosta Mirosław Banach. Nie złożył nam jednak żadnych obietnic ani deklaracji – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Piotr Baranowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracodawców Transportu Sanitarnego i Ratownictwa Medycznego w Tarnowie.

Jak tłumaczy, władze powiatu tarnowskiego zmieniły statut pogotowia i teraz może ono wykonywać transporty sanitarne. – Nie jest to jednak tylko problem Tarnowa, do takiej sytuacji dochodzi w wielu miejscach Polski. Państwowe pogotowie otrzymuje nowe karetki za unijne pieniądze, a stare, zamiast sprzedać wykorzystuje wówczas do przewozów sanitarnych.

Prywatni żalą się, że nie mogą konkurować ze strukturą w pełni dotowaną. Przypominają, że zainwestowali pieniądze, a teraz ich firmy padają i ludzie tracą pracę. Sobotnią demonstracją w Tarnowie przedsiębiorcy chcą przekonać władze powiatu do usunięcia ze statutu pogotowia zapisu o możliwości wykonywania transportu sanitarnego.

Starostwo Powiatowe w Tarnowie jak na razie nie zamierza zmieniać statutu pogotowia i nie widzi problemu w możliwości wykonywania przez nie transportów sanitarnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum