Tarnów: i tam przypadków zarażenia boreliozą coraz więcej

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 02 sierpnia 2017 19:46

Do Centrum Zdrowia Tuchów trafiają pacjenci szukający pomocy w usunięciu pajęczaków, które mogą przenosić groźne choroby, przede wszystkim boreliozę. Dane Sanepidu nie napawają optymizmem. Tak wielu zachorowań na boreliozę we Wschodniej Małopolsce nie było od czasu, kiedy prowadzone są statystyki.

Tarnów: i tam przypadków zarażenia boreliozą coraz więcej
Po ukąszeniu przez kleszcza ważna jest szybkość działania. Fot. mat. prasowe

- W Tarnowie i okolicach w okresie od stycznia do lipca zdiagnozowano 130 przypadków choroby. Jak wynika z zestawienia tutejszej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej to dwukrotnie więcej niż średnioroczna liczba zachorowań z ubiegłych lat - zauważa Marek Kołdras, pełnomocnik zarządu do spraw komunikacji Centrum Zdrowia Tuchów.

Po ukąszeniu przez kleszcza ważna jest szybkość działania. Usunięcie kleszcza w ciągu 12 godzin w znacznym stopniu wyklucza ryzyko zarażenia boreliozą, której nosicielem może być pajęczak. Zanim pozbędziemy się pajęczaka nie należy miejscowo stosować żadnych środków.

Borelioza atakuje tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Widoczne objawy rozwijają się w ciągu pierwszych trzech tygodni od ukąszenia. Może się pojawić tzw. rumień czyli zaczerwienienie o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów.

Jak mówi ekspert Akademii Pacjenta Centrum Zdrowia Tuchów prof. Paulin Moszczyński rumień po ukąszeniu przez kleszcza to charakterystyczna zmiana skórna powstająca w miejscu wniknięcia krętków.

- Powiększa się ona obwodowo, może też wędrować. Towarzyszy jej świąd lub bolesność skóry, gorączka, męczliwość, bóle głowy, bóle stawowo - mięśniowe albo objawy podobne do grypy lub infekcji górnych dróg oddechowych - tłumaczy prof. Moszczyński.

Zmiana skórna może być lekko wypukła, ciepła i bolesna przy dotyku. Wczesne postaci choroby leczy się poprzez antybiotykoterapię. Jednak nieleczona borelioza może przejść w fazę rozsianą.

Do objawów wtórnych zarażenia boreliozą należą: zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne. Warto podkreślić, że na boreliozę zapadają przede wszystkim dorośli. Na 130 przypadków zdiagnozowanych w tym roku w powiecie tarnowskim jedynie trzy potwierdzono u dzieci.

Więcej na temat boreliozy można się dowiedzieć z pogadanki z profesorem Moszczyńskim na stronie Akademii Zdrowia CZT: http://www.czt.com.pl/akademia-zdrowia-art,284,0

Podczas niedawnych kampanii dotyczących świadomości boreliozy wiele gwiazd opisało swoje zmagania z chorobą. Byli wśród nich Ben Stiller, Kelly Osbourne czy Alec Baldwin. Na boreliozę zapadli także Richard Gere czy prezydent George W. Bush, a w Polsce Barbara Kurdej-Szatan, Kasia Kowalska i Wojciech Jagielski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum