Tarnów: coraz więcej zachorowań na raka płuca

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2009 10:15

Nowotwory to druga, po chorobach krążenia, przyczyna śmierci wśród tarnowian. W 2007 roku na choroby nowotworowe zmarło 28,1 procent osób, a na przykład w powiecie brzeskim 21,1 procent. Kobiety najczęściej zabija rak piersi, macicy, jajników i płuc, a mężczyzn - płuc, jelita grubego i prostaty.

- Niestety, rak coraz częściej atakuje ludzi młodych - i coraz częściej jest to rak płuc, u obu płci. To pokłosie powszechnego palenia papierosów sprzed 20-30 lat - tłumaczy prof. Leszek Kołodziejski z Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego.

Po zdiagnozowaniu choroby nowotworowej pomimo jej intensywnego leczenia umiera 45 procent pacjentów. Tę przerażającą statystykę można zmienić.

- Nawet jeden procent mniej w statystyce, to wiele tysięcy uratowanych ludzi. Jest o co walczyć - wzywa prof. Kołodziejski i apeluje o nieodwlekanie wizyt u lekarzy, gdy zauważymy, że nasz organizm zaczyna zachowywać się inaczej.

Kobiety muszą zwracać uwagę szczególnie na swoje piersi i kontrolować ich wygląd. Każdy guzek, wyczuwalny pod palcami, wciągnięcie brodawki czy płyn wyciekający z sutka powinien skłonić do wizyty u lekarza. W przypadku mężczyzn trzeba zbadać się, gdy dolegają uporczywe zaparcia, biegunki i gdy w stolcu jest krew. To może być początek raka jelita grubego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum