Tarnów: akcja bezpłatnych badań w kierunku czerniaka

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2014 16:46

Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie zaprasza na bezpłatne badania w kierunku wczesnego wykrywania stanów przedczerniakowych i czerniaka skóry w ramach Dnia Walki z Czerniakiem.

Akcja ma na celu zachęcić nas do obserwowania i badania niepokojących znamion. Czerniak jest najbardziej złośliwym nowotworem skóry. Szansa jego wyleczenia jest tym większa im wcześniej zostanie wykryty. Wycięcie stanów przedczerniakowych zapobiega zachorowaniu na czerniaka. W Polsce co roku wykrywa się około 3 tysięcy nowych zachorowań na ten wyjątkowo groźny i złośliwy nowotwór. Niestety większość osób zgłasza się do lekarza, gdy zmiany są już zaawansowane, stąd tak wysoka śmiertelność.

- Niepokoić powinny znamiona przede wszystkim duże, które zmieniają kształt i barwę, zaczynają swędzieć, chodzi również o te na dłoniach i stopach. Im wcześniej pokażemy podejrzane znamię lekarzowi tym większa szansa na całkowite wyleczenie i uniknięcie groźnych powikłań - radzi prof. Leszek Kołodziejski Kierownik Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego w Szpitalu św. Łukasza i Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Chirurgii Onkologicznej.

Podstawowym powodem powstania czerniaka jest nadmierna ekspozycja skóry na słońce oraz sztuczne promieniowanie, jakie występuje m.in. w solariach.

Badania przeprowadzone będą w sobotę (26 kwietnia) godz. 9-13 w Poradni Onkologicznej na I piętrze. Udział w akcji wymaga wcześniejszej rejestracji pod nr tel. 14 63 15 859 (w godz. 7:00-14:00 od poniedziałku do piątku). Liczba pacjentów ograniczona.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum