Tak zwiększymy liczbę przeszczepień

Autor: Wojciech Rowiński/Rynek Zdrowia • • 07 września 2011 14:28

Minęły dwa lata od momentu wejścia w życie programu Partnerstwo dla Transplantacji. - Program ten stanowi w moim przekonaniu najwłaściwszy sposób zwiększenia liczby pobieranych i przeszczepianych narządów w Polsce - mówi nam prof. Wojciech Rowiński, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej.

Tak zwiększymy liczbę przeszczepień
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Program powstał z inicjatywy Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej. Zakłada edukację i zaangażowanie w działania protransplantacyjne: marszałków województw i prezydentów miast, przewodniczących Konwentów Powiatów, starostów, Okręgowych Izb Lekarskich, dyrektorów oddziałów NFZ, rektorów uczelni medycznych i dyrektorów szpitali, na nauczycielach, uczniach i duchownych kończąc.

Do tej pory listy intencyjne Partnerstwa zostały podpisane w trzynastu województwach. Przez te dwa lata bardzo intensywne działania prowadzone były zwłaszcza w tych województwach, w których wskaźnik pobrań narządów na milion mieszkańców był najniższy - zwłaszcza dotyczyło to Małopolski, Podkarpacia i Mazowsza. W wyniku realizacji programu liczba pobrań w województwie podkarpackim wzrosła 1,9 do 3,3 na 1 mln mieszkańców, w woj. małopolskim z 1,9 do 4. Niestety, nadal utrzymuje się niska liczba pobrań w woj. mazowieckim.

W założeniach programu zostały określone dwa główne i zasadnicze cele: zwiększenie aktywności w zakresie pobierania narządów od zmarłych oraz rozwój programu przeszczepiania nerek od dawców żywych.

Przed czterema laty założyliśmy podyplomowe studium koordynatorów przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Do tej pory wyszkolono około 280 osób, z których prawie 150 jest już zatrudnionych w szpitalach. Są to ludzie, którzy posiadają wiedzę o tym, co należy robić, gdy ktoś umiera, by ktoś inny mógł żyć po pobraniu narządów. Znają wszystkie przepisy prawne, wiedzą kto jest w komisji stwierdzającej śmierć mózgu, wiedzą kogo należy zawiadomić, jak wszystko zorganizować. Są to niezmiernie ważne, kluczowe osoby w szpitalu dla całego procesu związanego z przeszczepami.

W ubiegłym roku nieco zwiększyła się liczba przeszczepień nerek od dawców żywych - wzrosła do 50, co stanowiło 4,9 proc. wszystkich przeszczepień nerek. Taki wynik jednak już notowaliśmy w przeszłości. Chcielibyśmy, aby odsetek przeszczepień od dawców żywych osiągnął poziom 15 proc., tak jak w niektórych innych krajach europejskich, nie wspominając o Norwegii, gdzie wynosi on 42 proc..

Więcej o programie Partnerstwo dla Transplantacji piszemy w najnowszym wydaniu magazynu Rynek Zdrowia - wrzesień 2011 r. nr 9(74).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum