Tajwan: pięciu osobom przeszczepiono narządy od dawcy z HIV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2011 09:56

Jeden z cieszących się najlepszą opinią szpitali na Tajwanie przeszczepił pięciu pacjentom organy od dawcy zarażonego wirusem HIV. Biorcy zostali poddani terapii antyretrowirusowej.

Tajwan: pięciu osobom przeszczepiono narządy od dawcy z HIV
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W informacji na swej stronie internetowej szpital uniwersytecki w Tajpej tłumaczył pomyłkę faktem, że pracownik nie zrozumiał podanego w języku angielskim wyniku standardowego testu, jakiemu poddany został dawca. Pracownik ten sądził, że usłyszał słowa "non-reactive” (negatywny), podczas gdy w rzeczywistości wynik był "reactive” (pozytywny).

Informacja o wyniku testu została przekazana przez telefon i nie została dwukrotnie zweryfikowana, czego wymagają procedury. Lecznica przeprosiła za pomyłkę.

Dawcą był 37-letni mężczyzna, który 24 sierpnia zapadł w śpiączkę. Jego serce, wątrobę, płuca i obie nerki przeszczepiono pięciu osobom jeszcze tego samego dnia. Serce zostało przeszczepione w innym szpitalu, a cztery pozostałe narządy w stołecznym szpitalu uniwersyteckim.

Matka dawcy, która nie została zidentyfikowana, powiedziała lokalnym telewizjom, że nie była świadoma choroby syna. Dodała, że syn zmarł po "upadku z dużej wysokości”, ale żadne inne szczegóły nie są znane.

Zdaniem specjalistów terapia biorców będzie dodatkowo skomplikowana przez fakt, że muszą oni teraz przyjmować także leki immunosupresyjne.

Istnieją również obawy, że w czasie zabiegu zarazić mogli się uczestniczący w nim lekarze i pielęgniarki. Lekarz ze szpitala uniwersyteckiego w mieście Tainan, który przeprowadził transplantację serca, powiedział, że uczestniczący w operacji personel jest „na skraju paniki”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze