Tajlandia: moda na czarne legginsy a zagrożenie dengą...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 sierpnia 2010 12:03

Tajlandzki rząd ostrzega kobiety przed noszeniem czarnych legginsów, gdyż ciemne kolory przyciągają komary, przenoszące dengę. Choroba ta w tym roku zabiła już w Tajlandii 43 osoby - podała agencja Associated Press.

  – Martwi nas sposób ubierania się młodych ludzi – poinformowała w wydanym oświadczeniu wiceminister zdrowia Pansiri Kulanartsiri. – Sugeruję, by unikali noszenia czarnych legginsów, a także innych ubrań w tym kolorze, by nie przyciągać komarów.

– Noście grube ubrania, na przykład jeansy – radziła wiceminister.

W tym roku w Tajlandii odnotowano ponad 45 tys. przypadków dengi, czyli o 40 procent więcej niż w ubiegłym roku. Na chorobę tę do końca lipca zmarły aż 43 osoby; 26 z nich było w wieku od 10 do 25 lat.

Przewiduje się, że sytuacja pogorszy się podczas pory deszczowej, która rozpoczęła się w czerwcu i potrwa do września. W tym okresie stojąca woda i bagna stają się wylęgarnią komarów.

Denga, która występuje głównie w wielkich miastach, jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy przenoszone przez komary Aedes aegypti oraz Aedes albopictus. Do jej symptomów należą m.in. gorączka, bóle mięśniowe i brzucha, wysypka czy obrzęk węzłów chłonnych. Jej najpoważniejsza forma powoduje krwotoki wewnętrzne, powiększenie wątroby oraz niewydolność układu krążenia.

Nie istnieje lek na dengę, a według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szczepionka będzie dostępna dopiero za kilka lat.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum