Ta rehabilitacja dla pacjentów po Covid odbywa się 135 m pod ziemią

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2021 13:10

Uzdrowisko Kopalnia Soli "Wieliczka" ma dla ozdrowieńców ofertę rehabilitacji pulmonologicznej 135 metrów pod ziemią. - W tej chwili nie mamy limitów, przyjmujemy tyle osób, ile się zgłasza - podkreśla dyrektor uzdrowiska.

Ta rehabilitacja dla pacjentów po Covid odbywa się 135 m pod ziemią
Z podziemnej terapii w Uzdrowisku Kopalnia Soli w Wielczce można skorzystać w ramach NFZ lub odpłatnie. Fot. Materiały prasowe

Każdy dzień zabiegowy obejmuje 2,5-godzinny pobyt leczniczy w komorach solnych. Ozdrowieńcy pod okiem specjalistów odbywają trening wytrzymałościowy, siłowy oraz ćwiczenia oddechowe, równoważne, koordynacyjne i rozciągające.

Zajęcia są prowadzone przez doświadczonych fizjoterapeutów, a ćwiczenia dobierane indywidualnie w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Z podziemnej terapii można skorzystać w ramach NFZ lub odpłatnie.

Zjazdy odbywają się w trybie dziennym, od poniedziałku do piątku. Pacjenci przebywają w podziemnym sanatorium pod stałą opieką lekarza, fizjoterapeuty i pielęgniarki.

- Każda osoba traktowana jest bardzo indywidualnie. W momencie przyjęcia na oddział weryfikowany jest stan zdrowia pacjenta i oceniana jego wydolność fizyczna oraz możliwość wykonywania poszczególnych ćwiczeń. W opracowaniu planu leczenia uwzględniamy choroby współistniejące - zapewnia Katarzyna Rys, dyrektor Uzdrowiska Kopalnia Soli "Wieliczka".

Do tej pory z turnusów rehabilitacyjnych skorzystało kilkunastu pacjentów, którzy przeszli COVID-19 i którzy po chorobie mieli kłopoty z oddychaniem.

- W tej chwili nie mamy limitów, przyjmujemy tyle osób, ile się zgłasza - podkreśliła dyrektor Rys.

Uzdrowisko swój program rehabilitacji kieruje do osób, które chorowały na COVID-19 i borykają się z jego długofalowymi konsekwencjami, ale także do pacjentów cierpiącym na przewlekłe choroby dróg oddechowych - astmę lub przewlekłą, obturacyjną chorobę płuc, u których infekcja koronawirusem zaostrzyła dolegliwości.

Atutem rehabilitacji pulmonologicznej pod ziemią jest unikatowy mikroklimat.

- Kopalniane powietrze jest wolne od zanieczyszczeń i alergenów. Kiedy intensywnie ćwiczymy oddychamy ustami, a nie nosem, który jest naszym naturalnym filtrem. Żaden oczyszczacz powietrza nie dostarczy takiego powietrza, jakie my mamy pod ziemią - mówiła alergolog dr Anna Pełkowska, zastępca dyrektora ds. medycznych Uzdrowiska Kopalnia Soli "Wieliczka".

Wielicka kopalnia prowadzi rehabilitację pulmonologiczną w trybie oddziału dziennego. Pacjent może przyjechać na 2,5 godzinną sesję, a potem wrócić do normalnej aktywności.

- Działamy od wielu lat i mamy pacjentów, zwłaszcza starszych, którzy mają za sobą historię ciężkich infekcji dolnych dróg oddechowych, a każda z nich jest inna. Radzimy sobie z tymi dolegliwościami, to są powikłania m.in. po infekcjach bakteryjnych czy po grypie. Starsi pacjenci mają też choroby współistniejące - mówiła dr Anna Pełkowska.

Pacjenci zainteresowani pobytem w wielickim uzdrowisku powinni mieć skierowanie z poradni pulmonologicznej, alergologicznej, laryngologicznej lub rehabilitacyjnej albo ze specjalistycznego oddziału szpitalnego. Jeśli ktoś nie leczy się na choroby przewlekłe, przeszedł COVID-19 i chce skorzystać z rehabilitacji, powinien poprosić lekarza POZ o skierowanie do specjalisty.

Zarząd spółki Kopalnia Soli "Wieliczka", w ramach którego działa uzdrowisko, wystąpił do ministra zdrowia o uproszczenie tej procedury, by skierowania mogli wystawiać także lekarze POZ, tak, by można było zaoferować pomoc większej liczbie osób i by ozdrowieńcy otrzymali ją szybciej, nie czekając na wizytę u lekarza specjalisty.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze