×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ta choroba jest nieuleczalna. Migreny, cholesterol i wysokie ciśnienie zwiększają ryzyko

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe15 marca 2023 18:45

Jaskra dotyka najczęściej osoby po 40. roku życia, ale zdarza się także u dzieci. Problem jaskry w naszym kraju może dotyczyć ok. 800 tys. osób, z czego tylko połowa jest zdiagnozowana.

Ta choroba jest nieuleczalna. Migreny, cholesterol i wysokie ciśnienie zwiększają ryzyko
Jaskra zdarza się także u dzieci. Fot. Adobestock
  • Często jest nazywana cichym zabójcą wzorku – aż u 90 proc. chorych jaskra przebiega bezobjawowo
  • Kiedy zauważamy, że z naszym wzrokiem dzieje się coś niepokojącego, często choroba jest już w zaawansowanym stadium rozwoju
  • Nieleczona może prowadzić nawet do utraty wzroku

Jaskra jest chorobą nieuleczalną

Nieleczona jaskra może prowadzić nawet do utraty wzroku. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza i regularne badania, które mogą pomóc ocalić wzrok.

Każdy powinien przynajmniej raz w roku przejść pełne badanie okulistyczne, a osoby z grupy ryzyka nawet co 6 miesięcy (osoby, z rodzin, w których została diagnozowana już jaskra, krótkowzroczność, zaburzenia krążenia, problemy z ciśnieniem tętniczym, bóle migrenowe i zbyt wysoki poziom cholesterolu).

Lekarze podkreślają, że jaskra jest jak do tej pory chorobą przewlekłą, nieuleczalną, i drugą - po zaćmie - najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych, jednak według Światowej Organizacji Zdrowia dużo groźniejszą, ponieważ utrata wzroku jest nieodwracalna.

Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Jaskry celem leczenia jest przede wszystkim utrzymanie jakości życia pacjenta przez zachowanie funkcji widzenia oraz ochrona lub opóźnienie znacznego upośledzenia czynnościowego narządu wzroku.

Bezpłatne badania profilaktyczne

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry okuliści II Kliniki Okulistyki szpitala klinicznego nr 2 przeprowadzą już tradycyjnie, bezpłatne profilaktyczne badania przesiewowe w kierunku rozpoznania jaskry – choroby uchodzącej za jedną z najbardziej podstępnych w chorobach oczu, niestety często zbyt późno diagnozowanej.

II Klinika Okulistyki Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie badania przesiewowe organizuje jutro – 16 marca, w godz. 8.30-15.00. Lekarze okuliści przeprowadzą diagnostykę w kierunku jaskry: zmierzone zostanie ciśnienie śródgałkowe oraz grubość rogówki (tzw. pachymetria), przeprowadzony zostanie wywiad z pacjentem oraz badanie dna oka pod kątem jaskry.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości w funkcjonowaniu wzroku, pacjenci otrzymają zalecenia i wskazania co do dalszego postępowania. W ramach akcji lekarze przebadają ok. 20 zapisanych wcześniej osób.

Inicjatorem akcji jest Zarząd Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze