TOPR: 7 listopada śmigłowiec Sokół znów będzie gotów do akcji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 listopada 2013 11:53

Po trwającym cztery miesiące kompleksowym remoncie silników, śmigłowiec ratowniczy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) wrócił do Zakopanego. Od czwartku Sokół ma zacząć latać na tatrzańskim niebie - poinformował w sobotę (2 listopada) PAP naczelnik TOPR Jan Krzysztof.

TOPR: 7 listopada śmigłowiec Sokół znów będzie gotów do akcji

Gruntowny remont silników trwał od początku lipca i kosztował blisko 3 mln zł. Naprawę sfinansowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. W czasie remontu Sokoła ratownicy górscy podczas akcji ratowniczych korzystali z policyjnego śmigłowca.

- Do 7 listopada śmigłowiec na lądowisku przy zakopiańskim szpitalu Chałubińskiego będzie jeszcze przechodził przegląd, a w tym czasie naszego Sokoła nadal będzie zastępować bliźniacza policyjna maszyna - wyjaśnił Jan Krzysztof.

Śmigłowiec TOPR W-3 Sokół jest utrzymywany głównie z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które - oprócz przyznanych środków na remont - przekazało w br. na utrzymanie maszyny 1,3 mln zł.

Oprócz ratowania turystów w Tatrach śmigłowiec TOPR jest wykorzystywany również do akcji ratowniczych w trudnym terenie na Podhalu, a także w Pieninach i Beskidach.

Śmigłowiec ratowniczy stacjonuje w Tatrach od 1975 r. Początkowo była to maszyna Mi-2, a od początku lat 90. TOPR dysponuje własnym śmigłowcem Sokół. W 1994 r. podczas działań ratowniczych maszyna uległa katastrofie, w której zginęło dwóch pilotów i dwóch ratowników. Po półtorarocznej przerwie śmigłowiec wrócił w Tatry. W 2003 r. podczas akcji ratowniczej uszkodzone zostały silniki śmigłowca. Lądując awaryjnie pilot ocalił życie załogi, ale śmigłowiec uległ poważnym uszkodzeniom. Rok później śmigłowiec Sokół, po odbudowie, ponownie zaczął służyć ratownikom.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum