Szybkie testy na koronawirusa nadal wzbudzają kontrowersje. Dlaczego?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2020 19:08

W zeszłym tygodniu zaczęliśmy sprawdzać skuteczność szybkich testów i wyszło, że dają błędne wyniki. Odłożyliśmy je do szuflady - mówi dla "Dziennika Gazety Prawnej" rzecznik Centralnego Szpitala Klinicznego MON. Zamiast tego w szpitalu zwiększono przepustowość własnego laboratorium, w którym wykonuje się testy genetyczne.

Czy doczekamy się w pełni wiarygodnego tzw. szybkiego testu na koronawirusa?

"W warszawskim Szpitalu Wolskim również sprawdzają skuteczność testów. Otrzymali je z różnych firm. Wychodzi ok. 50-proc. skuteczność" - pisze wtorkowy (31 marca) DGP.

Z dokumentu, do którego dotarła gazeta, obowiązującego w jednym ze szpitali, wynika, że testy mają być przeprowadzane u pacjentów z pełnymi objawami klinicznymi, z kwarantanny trwającej więcej niż pięć dni z kilkoma objawami lub z kwarantanny powyżej siedmiu dni z co najmniej jednym objawem. Pacjenci z wynikiem pozytywnym będą musieli zostać przekierowani do szpitala zakaźnego, z negatywnym mają być traktowani jak ci z podejrzeniem zakażenia i mieć wykonany test PCR.

Jak podkreśla dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny Grzegorz Juszczyk, skuteczność szybkich testów może poprawić się wraz z rozwojem epidemii. Ale przyznaje, że wynik negatywny nie może być traktowany jako ten ostateczny i należy go potwierdzić testami genetycznymi.

Lekarze z kolei uważają, że potrzebne jest jasne stanowisko krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych. Krajowa konsultant w dziedzinie mikrobiologii prof. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat uważa, że zgodnie z zalecaniami WHO w diagnostyce zakażeń SARS-CoV-2 należy stosować metody molekularne.

Czytaj: Prof. Dzierżanowska-Fangrat nie zaleca testów serologicznych w diagnostyce koronawirusa

Doświadczenia z innych państw są sprzeczne. Tydzień temu Czesi ogłosili, że szybkie testy, które sprowadzili z Chin, w ok. 80 proc. wykazywały błędne wyniki.

Więcej: gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum