Szybkie diagnozowanie HIV chroni pacjentów i system przed dodatkowymi kosztami

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia • • 10 listopada 2019 08:01

Nowe terapie stosowane w leczeniu HIV sprawiły, że chorzy mogą pozostawać w dobrym stanie zdrowia przez długie lata. Problem stanowią osoby zakażenie, które o swojej chorobie nie wiedzą - podkreślali eksperci podczas październikowego XV Forum Rynku Zdrowia*.

Szybkie diagnozowanie HIV chroni pacjentów i system przed dodatkowymi kosztami
Test HIV; FOT. Victor/Flickr (CC BY 2.0)

- Gdybyśmy upowszechnili testy diagnostyczne w kierunku HIV moglibyśmy mówić o kresie tej epidemii w kraju - przekonuje dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, mazowiecki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

- Zbudowaliśmy system, który otacza chorych z HIV kompleksową opieką na poziomie nie odbiegającym od tego, jak wygląda to w innych krajach. Doszliśmy już do takiego etapu, że leczenie odbywa się na bieżąco. Terapia HIV to jedyna dziedzina, gdzie nie ma kolejek - komentuje i dodaje, że w najbliższym czasie program leczenia chorych wydaje się być niezagrożony.

Nie schodźmy z dobrej drogi
Ekspertka wskazywała, że jesteśmy na bardzo dobrej drodze, aby mówić, iż panujemy nad epidemią HIV: - Pacjent z niewykrywalną wiremią HIV - a takich chorych mamy - nie jest już zakaźny dla innych. Dlatego leczenie, jakie dziś zapewniamy naszym chorym, przekłada się na całą epidemiologię - stwierdziła.

Dr Ewa Siwak z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie przekonywała, że pacjenci nie powinni mieć powodów do narzekań. Praktycznie każdy chory ma terapię wdrożoną już w ciągu trzech tygodni od zdiagnozowania problemu.

- Skuteczne leczenie prowadzi do zahamowania epidemii HIV/AIDS. Możemy osiągnąć ten sukces dzięki dotychczasowemu, bardzo dobrze działającemu w systemowi leczenia antyretrowirusowego. To powód, dla którego dziś obserwujemy istotne zmniejszenie liczby drogich hospitalizacji chorych na AIDS, zgonów z powodu AIDS oraz ograniczania liczby nowych zakażeń HIV - podkreślała.

Eksperci potwierdzili, że obecnie praktycznie całe leczenie osób z HIV odbywa się w trybie ambulatoryjnym, co przełożyło się na znaczne zmniejszenie kosztów leczenia. Przyznali jednak, że ich niepokój budzą niektóre posunięcia decydentów sugerujące, że być może do programu leczenia HIV w kraju będą wprowadzane zmiany.

- Polski program leczenia osób zakażonych HIV jest traktowany jako jeden z kilku wzorcowych programów w Europie. Po co wprowadzać zmiany do mechanizmu, który dobrze działa? - pytał ks. Arkadiusz Nowak, ekspert Krajowego Centrum ds. AIDS.

Ta choroba nadal jest tematem tabu
W podobnym tonie wypowiadała się Beata Durka, z IQS Sp. z o.o.. Jak wskazywała, badania prowadzone wśród osób żyjących w kraju z HIV wskazują, że większość z nich pozytywnie ocenia zarówno dostęp do specjalistów, jak i ofertę terapeutyczną.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum