Szybka diagnoza szansą dla dzieci z autyzmem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2015 10:01

2 marca przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Fundacja Jaś i Małgosia przygotowała z tej okazji kampanię edukacyjną.

Szybka diagnoza szansą dla dzieci z autyzmem
Fot. Archiwum

W czwartek w wielu miejscach w kraju odbywa się akcja "Polska na niebiesko" - w tym kolorze będą wieczorem podświetlone budynki użyteczności publicznej, np. Pałac Prezydencki, Sejm, PKiN, siedziby Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich, ratusz w Kołobrzegu, w Gdańsku Dwór Artusa i Fontanna Neptun, Jasna Góra, okna zamku w Malborku, a także centra handlowe i warszawskie tramwaje.

W Warszawie, Łodzi i w Gliwicach o godz. 20 podopieczni, pracownicy i bliscy Fundacji JiM spotkają się, by wspólnie zaświecić setki niebieskich lampek i wypuścić w niebo niebieskie balony.

- Chcemy zwrócić tymi działaniami uwagę, że autyzm jest diagnozowany w Polsce już u 1 dziecka na 100. To ogromny problem społeczny - podkreśliła w rozmowie Karolina Rybus z fundacji.

W Warszawie akcja odbędzie się w centrum handlowym na Sadybie. Przed wejściem do budynku ustawiony zostanie wielki, niebieski, napełniony helem balon - żarówka.

Według JiM jednym z największych problemów w Polsce jest brak dostępu do wczesnej diagnozy autyzmu. Lekarze pierwszego kontaktu często nie rozpoznają jego objawów, co wydłuża czas prawidłowej oceny. Na wizytę w poradni specjalistycznej czeka się czasem nawet półtora roku, a w kilku województwach w ogóle nie ma poradni dla osób z autyzmem.

Według Rybus utrudniony jest też dostęp do samej terapii, bo za mało jest publicznych, fachowych klinik, a prywatne mają wysokie ceny. Ogromnym problemem są szkoły i przedszkola, które robią wszystko, by nie przyjmować dzieci z autyzmem, a gdy przyjmą, nie wiedzą, jak z nimi postępować.

Fundacja JIM diagnozuje co roku niemal tysiąc dzieci z całej Polski, ma 17 klubów rodziców w całym kraju.

2 kwietnia swoje działania na rzecz upowszechniania wiedzy o autyzmie podejmuje wiele organizacji, które na co dzień zajmują się dziećmi i dorosłymi z tym zaburzeniem. Osoby związane z Fundacją SYNAPSIS zapraszają w czwartek wieczorem na wspólny bieg szlakiem podświetlonych na niebiesko budynków w stolicy. Start biegu o godz. 20 u stóp podbiegu na Agrykoli. Każdy z biegaczy otrzyma specjalną fluorescencyjną niebieską opaskę.

Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Osoby z autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych.

Mogą w odmienny sposób odbierać wrażenia zmysłowe: sól może być kwaśna, śnieg może parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból. Zaburzeniem pokrewnym, jednak o łagodniejszym przebiegu jest zespół Aspergera.

W Europie żyje ok. 5 mln osób z autyzmem, co wskazuje, że zaburzenie dotyka jedną osobę na 150; w Polsce może to być nawet ok. 260 tys. osób, jednak wiele z nich może nie mieć prawidłowej diagnozy. Obecnie brakuje danych na temat występowania tego zaburzenia w naszym kraju.
 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum