Szwedzkie badania: zdiagnozowanie raka przyczyną groźnego stresu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 grudnia 2009 12:43

Jak wynika ze szwedzkich badań opublikowanych przez "PLoS Medicine", mężczyźni, u których zdiagnozowano raka prostaty, są bardziej narażeni na zaostrzenie choroby serca, a nawet zgon z jej powodu, a także częściej podejmują próby samobójcze.

Szwedzkie badania: zdiagnozowanie raka przyczyną groźnego stresu

Naukowcy z Karolinska Institutet doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych wśród niemal 170 000 mężczyzn, u których w latach 1961-2004 zdiagnozowano raka prostaty.

Z obliczeń wynika, że odsetek samobójstw związanych z wykryciem raka, w pierwszym tygodniu po diagnozie ośmiokrotnie przewyższał liczbę samobójstw stwierdzanych wśród mężczyzn bez choroby nowotworowej. Natomiast, w pierwszym roku po diagnozie był trzykrotnie wyższy.

Badania pokazały, że panowie, którzy usłyszeli diagnozę: rak prostaty, byli bardziej narażeni na zgon z powodu choroby układu sercowo-naczyniowego lub jej zaostrzenie. Ci, u których raka wykryto przed 1987 r. 11 razy częściej umierali z powodu schorzeń układu krążenia w pierwszym tygodniu po diagnozie niż mężczyźni bez choroby nowotworowej. W pierwszym roku po diagnozie ryzyko zgonu było dwukrotnie wyższe.

Z kolei, po 1987 r. łączne ryzyko hospitalizacji lub zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych rosło trzykrotnie w pierwszym tygodniu po wykryciu raka, a w ciągu pierwszego roku było wyższe tylko nieznacznie.

Jak podaje PAP, przyczyny zmiany, która zaszła po 1987 r. nie są znane. Badacze podejrzewają, że może to mieć związek z rozwojem opieki medycznej oraz z tym, że u większej liczby mężczyzn zaczęto wykrywać raka w mniej zaawansowanym stadium, co pozytywnie wpływa na nastawienie pacjentów.

Ryzyko popełnienia samobójstwa lub zgonu z powodu choroby serca było wyższe u młodszych mężczyzn z rakiem prostaty. Jak przypuszczają badacze może to wynikać z poczucia, że mają więcej do stracenia.

– Problemy z układem krążenia i samobójstwo mogą odzwierciedlać wyjątkowo silny stres psychiczny – komentuje jedna z autorek pracy Katja Fall.

Jak podkreśla, wyniki tych badań dają pewne pojęcie o cierpieniu pacjentów z chorobą nowotworową, zwłaszcza w niedługim czasie po diagnozie. Jej zdaniem, lekarze powinni mieć świadomość tego, że stres emocjonalny towarzyszący wykryciu raka prostaty może mieć negatywny wpływ na zdrowie i życie pacjentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum