Szwecja: przeszczepili macice dziewięciu kobietom

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2014 11:59

Szwedzcy lekarze przeszczepili dziewięciu kobietom pobrane od krewnych macice. Pacjentki mają wkrótce zajść w ciążę - poinformował dr Mats Brannstroem z uniwersytetu w Goeteborgu.

Szwecja: przeszczepili macice dziewięciu kobietom

Kobiety urodziły się bez macicy lub usunięto ją z powodu raka szyjki tego organu. Większość z nich ma około 30 lat. Biorą udział w medycznym eksperymencie mającym wykazać, czy możliwa jest transplantacja macicy tak, aby mogły doczekać się potomstwa.

- To nowy rodzaj chirurgii. Nie mieliśmy podręczników, aby się go nauczyć - powiedział dr Brannstroem, kierownik wydziału położnictwa i ginekologii uniwersytetu w Goeteborgu w wywiadzie dla agencji AP. W przyszłym miesiącu wraz z kolegami ma przeprowadzić pierwszy wykład na temat transplantacji macicy. Lekarze planują też opublikowanie raportu naukowego na temat swego osiągnięcia.

Dr Brannstroem poinformował, że dziewięć pacjentek po transplantacji czuje się dobrze: część z nich miała po sześciu tygodniach od operacji miesiączkę - widoczny znak, że macica jest zdrowa i funkcjonuje. Zarówno biorczynie, jak i dawczynie organu w dobrej formie opuściły szpital. Transplantacje rozpoczęto we wrześniu 2012 roku; dawczyniami były matki i krewne. Początkowo planowano dokonanie 10 przeszczepów, ale okazało się, że jedna z kobiet nie mogła być poddana operacji z powodów medycznych.

Podczas transplantacji macicy nie łączono z jajowodami, więc kobiety nie mogą w sposób naturalny zajść w ciążę. Mają one jednak swoje jajniki i mogą produkować jajeczka. Przed operacją pobrano od nich komórki jajowe, które zostały zapłodnione metodą pozaustrojową. Zarodki zostały zamrożone i lekarze planują wszczepić je do macicy, co umożliwi kobietom posiadanie własnych biologicznych dzieci.

Po maksymalnie dwóch ciążach macica będzie usuwana i pacjentki będą mogły zrezygnować z przyjmowania leków zapobiegających odrzuceniu przeszczepu. Mogą one powodować zwiększenie ciśnienia krwi, obrzęki i cukrzycę, a także wzrost ryzyka zachorowania na raka.

Szwedzcy naukowcy wcześniej informowali o pomyślnych transplantacjach macicy u zwierząt.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum