Szwecja: hokeiści zaszczepieni poza kolejnością

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 października 2009 10:52

Skandal w Szwecji. Media doniosły, że silni zdrowi hokeiści brutalnie wypchnęli z kolejki słabe ciężarne kobiety i chore dzieci. Klubowy lekarz pierwszoligowego zespołu Leksand IF pobrał poza kolejnością szczepionki na nową grypę i zaszczepił zawodników oraz działaczy.

Licząca dziewięć milionów mieszkańców Szwecja zamówiła aż 18 milionów szczepionek, gdyż w celu skutecznego przeciwdziałania zarażeniu wirusem A/H1N1 potrzebne są dwie dawki. Z powodu tak dużego zapotrzebowania, dostarczane są one sukcesywnie. W niektórych regionach akcja odbywa się bez większych utrudnień, ale w wielu gminach powstały listy, według których w pierwszej kolejności szczepione są osoby należące do grupy największego ryzyka na zarażenie. Według zaleceń ministerstwa zdrowia są to głównie ciężarne kobiety i dzieci o niskiej odporności oraz chronicznie chorujące.

Lekarz Leksand IF zgłosił się we wtorek (27 października) do gminnej przychodni i odebrał poza kolejnością 50 szczepionek z rezerwy dla hokeistów i działaczy klubu. Ronny Borelius oskarżony został przez służbę zdrowia, a także media, o bezczelność i bezwzględność. Jak podkreślił dziennik „Svenska Dagbladet”, ci najbardziej potrzebujący są teraz zmuszeni czekać jeszcze miesiąc.

Borelius wyjaśnił, że nie ma nic sobie do zarzucenia. Wyjaśnił, że drużyna hokejowa dużo podróżuje, zawodnicy silnie się pocą w czasie meczów oraz treningów i są bardziej niż inni narażeni na zarażenie nową grypą.

– Mamy też zawodników, którzy cierpią na astmę i chroniczne choroby układu oddechowego. Dlatego postanowiłem ich jak najszybciej zaszczepić – oświadczył.

Główny lekarz gminy Leksand Karin Boersholm powiedziała, że szczepionki zostały wydane w dobrej wierze. – Nie wiedzieliśmy jednak, że przeznaczone są dla drużyny hokejowej.

Dyrektor służby zdrowia w Leksand Clas Goeran Bjoerk oświadczył, że złamane zostały zasady.

 – Niedopuszczalne jest, że zdrowi i silni hokeiści są traktowani priorytetowo w stosunku do tych najbardziej potrzebujących. Trudno mi uwierzyć, że cała drużyna znalazła się nagle w grupie najwyższego ryzyka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum