Szwecja bez restrykcji: trwa spór o model walki z koronawirusem

Autor: Forsal/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2020 17:49

Szwedzkie władze wybrały inny model walki z koronawirusem, niż Europa. Nie wprowadziły poważnych restrykcji. Tymczasem liczba zakażonych i ofiar rośnie. Z danych z poniedziałku (6 kwietnia) wynika, że w Szwecji jest 477 ofiarach śmiertelnych koronawirusa, czyli więcej niż w sąsiedniej Norwegii i Danii, i 7206 potwierdzonych przypadków Covid-19.

FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Jak podaje Forsal.pl, szwedzka opieka medyczna jest w krytycznej sytuacji. Najgorzej sytuacja wygląda w regionie sztokholmskim, w którym odnotowuje się najwięcej zachorowań na COVID-19. Region ten borykał się z problemami finansowymi i kadrowymi jeszcze przed wybuchem epidemii. Z powodu brakujących miejsc w szpitalach, w halach targowych Aelvsjoe w Sztokholmie otwarto szpital polowy.

Na obecną sytuację epidemiologiczną wpływają też domy opieki. Do zakażeń koronawirusem pensjonariuszy doszło już w jednej trzeciej z tych domów. Ich źródłem jest prawdopodobnie brak środków ochronnych dla personelu. Osoby w podeszłym wieku są największą grupą wśród ofiar epidemii.

Szwecja popełniła też inny błąd. Okazało się, że odpowiedzialny za ochronę ludności w czasie kryzysu urząd MSB, zbyt późno podjął akcję informacyjną o zagrożeniu koronawirusem wśród imigrantów nie znających języka szwedzkiego. Dlatego też w Sztokholmie wśród ofiar koronawirusa jest wielu przedstawicieli mniejszości somalijskiej, w których kulturze ważne jest odwiedzanie chorych.

Pomimo rozprzestrzeniania się zachorowań, jedyną restrykcją, jaką wprowadził rząd jest zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, obowiązujący dopiero od 29 marca. Mimo rozprzestrzeniającej się epidemii dla obywateli krajów UE otwarte są szwedzkie granice, a do Szwecji z Polski pływają promy.

Także szkoły podstawowe i przedszkola działają normalnie, zdalne nauczanie zarządzono jedynie w szkołach średnich oraz wyższych.

Według badań opinii publicznej, dziś działania szwedzkich urzędów w związku z koronawirusem popiera niewiele ponad połowa mieszkańców (60 proc.).

Więcej: forsal.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum