×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szwajcaria: rozdzielono najmłodsze bliźnięta syjamskie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia01 lutego 2016 11:57

Szwajcarscy chirurdzy rozdzielili prawdopodobnie najmłodsze na świecie, zaledwie ośmiodniowe bliźniaczki syjamskie. Dzieci przeżyły, choć szanse na powodzenie zabiegu były minimalne - informuje BBC News.

Szwajcaria: rozdzielono najmłodsze bliźnięta syjamskie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obie dziewczynki, Lydia i Maya, były złączone klatką piersiową i miały wspólną wątrobę; ważyły razem zaledwie 2,2 kg. Na świat przyszła również ich siostra, Kamila, która nie była z nimi złączona.

Ryzykowną operację przeprowadzono 10 grudnia 2015 r. w szpitalu uniwersyteckim Inselspital w Bernie w Szwajcarii, ale poinformowano o niej dopiero teraz, gdy upewniono się, że wszystko jest w porządku i noworodkom nic już nie zagraża. Szanse powodzenie zabiegu oceniono na zaledwie 1 proc.

Początkowo planowano, że rozdzielenie bliźniaczek nastąpi kilka miesięcy po porodzie. Jednak ich stan nagle się pogorszył z powodu zaburzenia krążenia krwi. U jednej z dziewczynek krwiobieg był zbyt intensywny i doszło do groźnego nadciśnienia tętniczego, u jej siostry z kolei krążenie krwi było niedostateczne.

Rozdzielenie, które przeprowadził 13-osobowy zespół lekarzy i pielęgniarek pod kierunkiem chirurga pediatrycznego Steffena Bergera, trwało pięć godzin.

Bliźniaczki przybierają na wadze i są już karmione piersią. Czeka je jeszcze operacja połączenia wszystkich powłok brzusznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze