Szumowski: zwiększamy kontraktowanie rehabilitacji dla niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2018 15:36

Działamy, by zapewnić nielimitowaną rehabilitację osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności, co ma nastąpić od lipca na mocy ustawy uchwalonej w związku z protestem w Sejmie - zapewnia resort zdrowia. Szef MZ Łukasz Szumowski deklaruje m.in. zwiększenie kontraktowania.

Szumowski: zwiększamy kontraktowanie rehabilitacji dla niepełnosprawnych
Min. Szumowski: Działamy, by zapewnić nielimitowaną rehabilitację osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Fot. PTWP/Piotr Waniorek

Ustawa wprowadza szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Regulacja stanowi, że zniesione zostaną limity finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej udzielanych osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Ustawa przewiduje też m.in. zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych (jak wózki inwalidzkie, cewniki, ortezy). Osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały też prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością. Bez kolejki mają także korzystać z usług farmaceutycznych w aptekach. Ta grupa niepełnosprawnych ma również korzystać ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania.

- Wprowadzamy odrębny tryb dostępu dla osób, które obejmuje ustawa. Przeznaczamy na to konkretne środki w NFZ. Ruszają nowe konkursy na świadczenia rehabilitacyjne tam, gdzie były "białe plamy", bo osobom poszkodowanym trudno dojeżdżać na duże odległości - powiedział w poniedziałek (11 czerwca) minister.

- Będą przeznaczone na to takie środki, które gwarantują, że wszyscy pacjenci z mocy ustawy będą mieli rehabilitację poza kolejnością, i dostępną. Z moich danych wynika, że jest to możliwe - dodał, pytany czy realne jest wypełnienie zapisów ustawowych.

PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum