Szumowski: większym problemem niż koronawirus jest na razie grypa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2020 10:23

Obecnie w Polsce nie ma jeszcze potwierdzonego ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem z Wuhan, ale na pewno dotrze on do Polski - mówił w czwartek (30 stycznia) w TVP minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że w tej chwili znacznie większym problemem dla polskich pacjentów jest jednak grypa.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski Fot. Archiwum

Dodał, że część pacjentów, u których podejrzewano zakażenie koronawirusem, już wychodzi do domów i czuje się dobrze. Jak zauważył, Polska zamówiła testy wykrywające ten wirus. W czwartek lub piątek powinny dotrzeć do kraju.

Szumowski był pytany, czy jego zdaniem Polska powinna zawiesić loty do Chin. - Chiny to wielki kraj, pomiędzy Wuhan, gdzie (...) ten wirus się rozprzestrzenia, a innymi miejscami są tysiące kilometrów - wskazywał. Zaznaczył, że każdy sam powinien podejmować decyzję o ewentualnej podróży do tego kraju.

- Pamiętajmy, że na razie epidemia jest ograniczona do prowincji, gdzie się pojawił wirus - podkreślił.

- Znacznie większym problemem dla polskich pacjentów jest obecnie grypa, z powodu której umierają ludzie, szczególnie osoby z osłabioną odpornością i ze współistniejącymi chorobami - mówił. Zwrócił uwagę, że koronawirus powoduje niewiele większą śmiertelność niż wirus grypy.

Szumowski poinformował ponadto, że nakładanie maseczek ochronnych ma sens wówczas, gdy jest się chorym, żeby nie zarażać innych. - Jeżeli jesteśmy zdrowi, maseczka nie ochroni nas przed zakażeniem. Po pierwsze większość ludzi nie potrafi jej używać prawidłowo, po drugie nie zarazimy się raczej idąc ulicą. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową. Dlatego podstawowe zasady higieny są najważniejsze - podkreślił.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum