Szumowski: psychiatra dziecięca to priorytet, ale cała potrzebuje dofinansowania

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2018 16:22

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiada istotne podniesienie wycen w psychiatrii jak i nowe podejście do opieki w tym obszarze nad dziećmi m.in poprzez zwiększenie aktywności placówek pedagogiczno-psychologicznych.

Prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Fot. PTWP

- Ruszamy z psychiatrią, która przede wszystkim jest zdecydowanie zbyt nisko wyceniona. Dziś mamy taką sytuację, że w różnych województwach opieka psychiatryczna jest finansowana na całkiem innym poziomie. Wszędzie wydaje się jednak procedury są niedoszacowane. Nowe wyceny powinny wejść w życie najpóźniej w lipcu - mówi nam minister Szumowski. 

Jak zaznacza dziś priorytetem jest psychiatria dziecięca, która praktycznie w kraju nie istnieje. Zaś potrzeby opieki w tej dziedzinie dynamicznie rosną.

Przy dramatycznie dużym braku psychiatrów dziecięcych resort zamierza wzmocnić działalność poradni psychologiczno-pedagogicznych, które miałaby udzielać jako pierwsze wsparcia dzieciom w ich naturalnym środowisku. 

- Tu nie tylko chodzi o to, że mamy za mało lekarzy psychiatrów, ale też  często przekazanie dziecka z pewnymi zaburzeniami już na samym początku do ośrodka zamkniętego czy szpitala może być złym krokiem terapeutycznym. Często w takich wypadkach interwencja i praca w naturalnym środowisku jest kluczem do skutecznej pomocy - wyjaśnia minister.  

Resort zamierza też wspierać kształcenie specjalistów psychiatrii dziecięcej, także dzięki wsparciu  środków z programów unijnych. Dziś jest to specjalizacja - jak przyznał minister - nieatrakcyjna także z powodu ograniczonej możliwości rozwoju ścieżki zawodowej. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum