×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szumowski: ponad 100 osób objętych aktywnym monitoringiem ze względu na koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia30 stycznia 2020 17:53

Ponad 100 osób w Polsce jest obecnie objętych aktywnym monitoringiem ze względu na koronawirusa - poinformował w czwartek (30 stycznia) minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że około 17 osób miało podejrzenie infekcji, ale okazało się, że nie jest to koronawirus z Chin.

Szumowski: ponad 100 osób objętych aktywnym monitoringiem ze względu na koronawirusa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski, odpowiadając w czwartek na pytania dziennikarzy, poinformował, że w chwili obecnej ponad 100 osób w Polsce objętych jest aktywnym monitoringiem ze względu na koronawirusa z Chin.

- Natomiast mniej więcej 17, czy kilkanaście osób, miało podejrzenie infekcji. We wszystkich tych przypadkach okazało się, że to inne wirusy, w tym również koronawirusy, ale nie ten z Chin, bo wiemy, że w Polsce jest kilka koronawirusów, które najczęściej odpowiadają za zwykłe, codzienne infekcje górnych dróg oddechowych"- powiedział Szumowski.

Dodał, że wojewódzkie stacje sanepidu prowadzą również telefoniczny monitoring stanu zdrowia wszystkich osób, które wróciły do kraju z miejsc podwyższonego ryzyka.

- Jak wiemy, na razie większość pacjentów, która wróciła, jest niezarażona wirusem korona. Większość jest zdrowa, w związku z tym nie ma potrzeby ich hospitalizacji - powiedział Szumowski.

Zaznaczył, że gdy pojawiają się objawy, natychmiast taka osoba z zachowaniem reżimu sanitarnego jest transportowana do oddziału zakaźnego, gdzie są wykonywane badania.

Marcin Chomiuk, Karolina Mózgowiec

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum