PAP/Rynek Zdrowia | 03-04-2019 14:10

Szumowski: od października obowiązkowy triaż w największych SOR-ach w kraju

Od 1 października w największych szpitalnych oddziałach ratunkowych w kraju, które obsługują zdecydowaną większość pacjentów trafiających na SOR, obowiązkowo stosowany ma być triaż, czyli segregacja medyczna pacjentów - powiedział w środę (3 kwietnia) minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Od października w tych największych SOR-ach, które leczą, będzie obowiązkowy triaż - zapowiedział szef resortu zdrowia. Fot. PTWP

- Planujemy i planowaliśmy od jakiegoś czasu zmiany w SOR-ach, które są niezbędne, aby one lepiej funkcjonowały. Od października w tych największych SOR-ach, które leczą, będzie obowiązkowy triaż, czyli dzielenie pacjentów na tych bardzo chorych, chorych, lżej chorych i całkiem lekko chorych, czyli czerwona, pomarańczowa, zielona i niebieska linia - przekazał minister zdrowia.

Minister przypomniał, że w kilku szpitalach trwa już pilotaż elektronicznego systemu TOPSOR, który monitoruje i porządkuje ruch pacjentów w obrębie szpitalnego oddziału ratunkowego.

- W tej chwili, jeśli nie ma triażu, to wszyscy pacjenci są traktowani jednakowo, co wprowadza dłuższy okres oczekiwania dla tych najbardziej chorych - wskazał szef MZ.