Szumowski o wykrywaniu wirusa 2019-nCoV: wyniki po dobie, możliwa dłuższa obserwacja

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2020 21:01

Na wyniki badania na obecność koronawirusa trzeba czekać ok. doby, w razie potwierdzenia badanie zostanie powtórzone, a próbka wysłana za granicę. Obserwacja w szpitalu może potrwać dłużej ze względu na inne infekcje - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Cykl badania genetycznego trwa około jednej doby. Jeżeliby wirus potwierdził się w którymś badaniu - na razie tego nie mieliśmy - powtarzamy to badanie i wysyłamy próbkę do laboratorium zewnętrznego, to kolejny przykład współpracy międzynarodowej - powiedział Szumowski w niedzielę (2 lutego).

Zaznaczył, że choć przeprowadzenie badania, odesłanie próbki i komunikacja w sprawie badania mogą potrwać od 24 do 48 godzin, obserwacja potencjalnego pacjenta może trwać dłużej.

- Pacjenci mają różne infekcje, nie tylko koronawirusa. Osoby obserwowane często wymagają zwykłej, medycznej pomocy, stąd są trzymane dłużej lub krócej - dodał.

Podkreślił, że "w tej chwili grypa jest groźniejszym problemem w Europie niż potencjalny koronawirus", zastrzegając, że "nie wiemy, jak on się rozwinie".

Jakub Borowski, Norbert Nowotnik - PAP

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum