Szumowski o pacjentach z koronawirusem: zachowali się w sposób wyważony, to ważne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2020 20:37

- Statystyka ma swoje prawa. Cały czas mówiliśmy, że pozytywny odsetek wyników w każdym kraju jest zbliżony. W tej chwili na około 600 testów mamy 5 dodatnich wyników, czyli tak jak reszta krajów UE - powiedział w piątek (6 marca) minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Fot. PTWP

Obecnie w Polsce ponad 6 tys. osób objęto nadzorem sanepidu w związku z podejrzeniem koronawirusa. - Kilkaset jest objętych kwarantanną. Sytuacja zmienia się z godziny na godzinę - przekazał minister zdrowia podczas briefingu z dziennikarzami w Ministerstwie Zdrowia.

Jak pisaliśmy wcześniej, minister zdrowia podał, że do piątku, 6 marca obecność koronawirusa SARS-CoV-2 potwierdzono dotychczas u pięciu osób w Polsce. Pierwszy pacjent, u którego stwierdzono koronawirusa przebywa w szpitalu w Zielonej Górze, dwóch pacjentów leczy się w Szczecinie. Jeden pacjent z pozytywnym wynikiem jest we Wrocławiu oraz jeden w Ostródzie.

Szef MZ podkreślił przy tym, że nadal mamy stan, w którym staramy się ograniczyć rozpowszechnianie wirusa. Zwrócił jednak uwagę, że np. "Francja czy Niemcy weszły w wyższy stan w drabince działań kryzysowych".

Zaapelował do obywateli o spokój. - Zachowania, które są nieracjonalne, są paniczne, strach przed osobami, które są objęte kwarantanną, są zachowanymi, które mogą zdestabilizować system ochrony zdrowia w tej sytuacji - podkreślił.

- Ktoś, kto jest w kwarantannie, naprawdę jest pod opieką i ścisłym nadzorem, i nie stanowi zagrożenia dla nikogo. To pokazuje właściwe działanie. Jeżeli mamy podwyższoną temperaturę i czujemy się gorzej natychmiast przekazujemy informacje do służb sanitarnych, natychmiast jest transport do szpitala i objecie opieka medyczną. To pokazuje jak spokojne i skuteczne jest działanie służb sanitarnych - zapewniał.

Ocenił, że w Polsce - tak jak w innych krajach UE - będą kolejne przypadki zarażonych koronawirusem. - Jak widać, na razie, i liczę, że tak będzie, cały czas te przypadki będą szybko wyłapywane - stwierdził.

Wyjaśnił, że ważny jest kontakt jego resortu z mediami, Mówił, że w dobie pojawiających się fake newsów rzetelna informacja jest kluczowa dla utrzymaniu reżimu sanitarnego w kraju. - Im szybciej informacje z mediów docierają do ludzi, im szybciej ludzie wiedzą jak się zachować, tym my wszyscy jesteśmy bezpieczniejsi - podkreślił.

Pytany, jakie są wyzwania dla służb podległych resortowi po wykryciu kolejnych przypadków koronawirusa w Polsce, ocenił, że wyzwaniem jest poprawne działanie w kolejnych przypadkach zachorowań. Przyznał, że dotychczasowe działania w tym zakresie są "bardzo poprawne", a także, że pacjenci, u których wykryto koronawirusa zachowali się w sposób wyważony, co "jest też niezwykle ważne".

- To jest realna choroba, tak jak inne choroby. Zachowujmy się tak jak powinniśmy się zachować. Coraz więcej o tym wirusie wiemy, ale oczywiście jest to wirus nowy, wiec potrzebna jest pełna gotowość, pełna uwaga nas wszystkich, gdy czujemy się gorzej - mówił. - Bądźmy w gotowości do przestrzegania tych działań i procedur, które zaleca inspekcja sanitarna. Pozwólmy pracować inspekcji sanitarnej - zaapelował.

Nawiązując do wypowiedzi Państwowej Powiatowej Inspektor Sanitarnej w Słubicach Jadwigi Caban-Korbas, która omawiając przypadek pierwszego pacjenta z koronawirusem podczas posiedzenia sztabu kryzysowego, podała informacje dotyczące prywatnego życia tego pacjenta, Szumowski ocenił ten fakt, jako karygodny, ale jednocześnie zwrócił uwagę, że służby sanitarne w Słubicach zareagowały prawidłowo. - Przestrzeganie procedur powinno być takie jak tam - ocenił.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum