Szumowski o Centrum Zdrowia Dziecka: to szpital szczególny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2018 13:50

Centrum Zdrowia Dziecka jest szpitalem szczególnym, bez którego pediatria byłaby w zupełnie innym miejscu - powiedział w piątek (16 lutego) minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że ma nadzieję, iż niedługo będzie mógł wrócić do CZD, by rozmawiać o planach i kierunkach rozwoju.

Jedna z poradni w Centrum Zdrowia Dziecka. Fot. CZD

- Ten szpital zawsze wydawał mi się szczególnym szpitalem, bez którego tak naprawdę polska pediatria byłaby w zupełnie innym miejscu niż jest - powiedział minister Łukasz Szumowski.

Szumowski bierze w piątek udział w konferencji podsumowującej 40-lecie Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka".

- Wydaje mi się, że to jest przykład szpitala, który właściwie nie różni się od najlepszych szpitali na świecie - jeżeli nie jest lepszy; oczywiście jeżeli popatrzymy na nakłady poniesione, na to, co jest tutaj osiągane - to myślę, że to jest już mistrzostwo świata - ocenił minister.

- W ciągu wielu lat zawsze były dyskusje, czym się różnią takie szpitale jak CZD od innych szpitali w Polsce. Moim zdaniem różnią się diametralnie. To jest nie tylko szpital, który zajmuje się kliniką, leczeniem, ale również badaniem, analizą, nauką - wyliczał. - Bez tej nauki, bez technologii, bez innowacyjnych metod leczenia też nasi pacjenci nie otrzymaliby tego, co chcielibyśmy, żeby otrzymali - dodał.

Minister podziękował "wszystkim, którzy wspierali ten szpital". Zaznaczył, że "wspólnym wysiłkiem został wybudowany organizm, który funkcjonuje do dziś".

- Wspólnym wysiłkiem ten organizm był przez tyle lat zasilany poprzez i finanse, i dobrą wolę, i pracę, i wolontariat. To pokazuje, że jeżeli chcemy - jako Polacy - zrobić wspólnie coś w zdrowiu, to nam się udaje - mówił.

Minister zaznaczył również, że ma nadzieję, iż już niedługo będzie mógł wrócić do CZD na dłużej "i porozmawiać o planach i kierunku rozwoju" placówki.

CZD jest jednym z największych specjalistycznych szpitali pediatrycznych w Polsce. Pierwszego pacjenta przyjęto 15 października 1977 r. Ideę pomnika - szpitala, który upamiętniałby męczeńską śmierć dzieci w historii Polski, propagowała pisarka Ewa Szelburg-Zarembina w latach 60. XX wieku.

Od 2008 r. Instytut jest rekomendowany przez ministra zdrowia do koordynowania działań w ramach Polskiej Sieci Badań w Pediatrii. Od 1992 CZD należy do Polskiej i Europejskiej Sieci Szpitali Promujących Zdrowie. Jak czytamy na stronie internetowej CZD, w gronie specjalistów instytutu jest pięciu konsultantów krajowych oraz sześciu konsultantów wojewódzkich w różnych dziedzinach pediatrycznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum