×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szumowski: grypa jest w tej chwili większym problemem niż koronawirus

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 01 lutego 2020 09:07

Grypa i inne infekcje stanowią w tej chwili poważniejszy problem niż koronawirus - powiedział w piątek (31 stycznia)  minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zaznaczył, że nie jest jeszcze za późno, by zaszczepić się przeciwko grypie. Podał, że są już przypadki śmiertelnych powikłań grypowych.

Szumowski: grypa jest w tej chwili większym problemem niż koronawirus
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister zdrowia pytany był w piątek w TVN24, czy obecnie w sezonie zachorowań na grypę - w Polsce przypada on na okres od stycznia do marca - nie jest już za późno, by się zaszczepić na grypę odpowiedział: - Nie, na pewno za późno nie jest. To jest moment, kiedy można się zaszczepić. Wiemy, że sezon grypy jeszcze nie jest rozwinięty. Stąd moje wypowiedzi, że grypa jest w tej chwili większym problemem niż koronawirus, a mamy już przypadki śmiertelne powikłań grypowych.

- Jako kardiolog wiem, że jedną z poważniejszych przyczyn niewydolności serca są przechodzone infekcje, to nie muszą być grypowe, mogą być innymi wirusami. One uderzają w serce i potem niestety mamy człowieka, który ma niewydolność serca. Jest to dramat - powiedział minister zdrowia.

Dodał: - Grypa i inne infekcje stanowią w tej chwili znacznie poważniejszy problem i to problem realny, bo na wirusa korona cały czas czekamy. Na razie go - odpukać - nie ma.

Jak podają eksperci z powodu grypy na świecie, średnio co minutę umiera jedna osoba. Wirus grypy jest szczególnie niebezpieczny dla pacjentów z grup ryzyka: dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych, a także przewlekle chorych.

Do najczęściej występujących powikłań grypy należą: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego oraz niewydolność oddechowa. Istnieje również ryzyko powikłań neurologicznych: zapalenie mózgu oraz zapalenie opon mózgowych, których następstwa mogą być nieodwracalne.

Jak podkreślają eksperci, szczepienia przeciw grypie są bezpieczną i najskuteczniejszą metodą zapobiegania zakażeniom grypy.

Wirus grypy bardzo często mutuje, dlatego każdego roku wytwarzana jest nowa szczepionka, która ma za zadanie chronić organizm podczas najbliższego sezonu grypowego. Szczepionka "ucząc" organizm walczyć z wirusem wzmacnia układ odpornościowy. Skuteczność szczepień u zdrowych osób poniżej 65. roku życia sięga 70-89 proc.

PAP - Danuta Starzyńska-Rosiecka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum