Szpitale psychiatryczne wciąż negocjują kontrakty

Autor: Nasz Dziennik, SA/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2010 14:59

Podkarpackie szpitale psychiatryczne, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, nie podpisały kontraktów z NFZ.

Janusz Kołakowski, dyrektor Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Eugeniusza Brzezickiego w Żurawicy  wyliczył, że w jego szpitalu za tzw. osobodzień NFZ płaci 141 złotych, podczas gdy koszty rzeczywiste wynoszą 165-185 złotych. Różnicę w kosztach musiałby pokryć szpital.

Problem dotyczy też Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu. Podkarpacki NFZ tzw. osobodzień na psychiatrii ogólnej wyliczył tu na niecałe 138 zł, mniej niż w innych regionach. Szpital bowiem otrzymuje 9,4 zł za punkt, podczas gdy szpitale w innych województwach - 11,5 złotych.

Dyrektorzy szpitali psychiatrycznych zwrócili się do dyrekcji Podkarpackiego Oddziału NFZ w Rzeszowie z propozycją zwiększenia punktu rozliczeniowego do 10 złotych.

Trwają ciągle negocjacje w sprawie podwyższenia wyceny punktu.  Na razie nie wiadomo, jakie mogą być efekty rozmów. Szanse  na zwiększenie wyceny  są raczej niewielkie, bo, jak twierdzi rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału NFZ Marek Jakubowicz, oddział nie ma z czego dołożyć.

Warto tu przypomnieć, że podobne problemy mają szpitale psychiatryczne w innych województwach, m.in. w Małopolsce i Warmińsko-Mazurskiem.

Dyrektorzy placówek  w tych regionach również zastanawiają się, jak dopiąć budżet, o czym pisał niedawno portal rynekzdrowia.pl. Dyrekcja Szpitala Psychiatrycznego w Andrychowie myśli o kredycie, a Szpital Psychiatryczny w Choroszczy przymierza się do cięć wynagrodzeń pracownikom placówki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum