Szpitale psychiatryczne ostrzegają: dramat może dopiero się zacząć

Autor: Gazeta Wyborcza, JJ/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2019 09:49

Jesteśmy ostatnim oddziałem psychiatrycznym w regionie, który przyjmuje pacjentów w ostrych stanach, więc  jesteśmy teraz traktowani jak pogotowie ratunkowe. Pozostałych pacjentów musimy przewozić poza województwo - zaznacza Michał Stelmański, prezes Mazowieckiego Centrum Psychiatrii, któremu podlega oddział psychiatryczny dla dzieci w Józefowie.

Szpitale psychiatryczne ostrzegają: dramat może dopiero się zacząć
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

W Józefowie na 22 łóżka jest 32 pacjentów. Lekarze dzwonią więc po szpitalach w Polsce, by znaleźć miejsce dla chorych.

Jak informuje dr Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Szpitalu im. Józefa Babińskiego w Łodzi, na początku drugiego tygodnia maja oddział miał trzy przyjęcia dzieci po próbach samobójczych; jedna z dziewczynek mieszka ponad 250 km od Łodzi. Dodaje, że na psychiatrii leży obecnie 29 dzieci - siedmioro więcej, niż powinno, a przyjęcia planowe są wstrzymane. - Dramat będzie się zwiększał - podsumowuje w Gazecie Wyborczej.

Według lekarzy i dyrektorów zapowiedź wyższych kontraktów przez NFZ nie przekłada się na konkrety. Dr Barbara Remberk, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, zauważa wręcz, że jeśli nawet otwierany jest nowy ośrodek finansowany przez NFZ, to drugi w okolicy ma zmniejszany kontrakt.

Na początku kwietnia w Rynku Zdrowia Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ, zaznaczał, że nie jest prawdą, iż na Mazowszu nie ma oddziałów przyjmujących młodzież i dzieci w stanach nagłych. - Na pięć funkcjonujących tu oddziałów dwa przyjmują dzieci, które potrzebują nagłej pomocy psychiatrycznej - oddział w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu oraz Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie (ten ostatni dzieci powyżej 14 roku życia) - mówił.

Wskazywał, że dodatkowo, w rzeczywiście nagłych i pilnych przypadkach, dzieciom pomoc może być zaoferowana w oddziałach ogólnopsychiatrycznych, z których potem dziecko jest przekazywane, jeśli jest taka konieczność, do właściwych oddziałów z profilem psychiatrii dzieci i młodzieży.

Zgodnie z informacją, jaką podał wówczas NFZ, zapewniono także finansowanie świadczenia psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży udzielonego na oddziale ogólnym. Ma ono być rozliczane z uwzględnieniem dodatkowego współczynnika 1,06. Zdaniem Funduszu wyższe wyceny świadczeń powinny zagwarantować odpowiednią liczbę miejsc na oddziałach dla dzieci w kryzysach psychicznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum