Szpitale badają serca noworodków

Autor: KL,Nowa Trybuna Opolska/Rynek Zdrowia • • 03 listopada 2012 17:33

W szpitalach położniczych wprowadzono obowiązek badania serca u każdego noworodka. Taki obowiązek nałożył na lecznice minister zdrowia. Dzięki temu w więcej dzieci ma zwiększyć się liczba wykrywania bezobjawowych wad serca.

Szpitale badają serca noworodków

- To nie jest skomplikowane badanie, przeprowadza się je przy pomocy pulsoksymetru, które pokazuje, ile jest tlenu i dwutlenku we krwi - wyjaśnia na łamach Nowej Trybuny Opolskiej dr Zofia Kucharska, ordynator Oddziału Noworodków i Wcześniaków Wojewódzkiego Szpitala Ginekologiczno-Położniczego w Opolu. - Jeśli wysycenie tlenem krwi jest za małe, to jest to poważny sygnał, wskazujący na wadę.

Badanie trwa tylko 2 minuty, maleństwo nic nie czuje. Opolski szpital ma aż 7 pulsoksymetrów.

- Szybkie wykrycie wady, dzięki takiemu badaniu, pozwala na natychmiastowe skierowanie dziecka na operację - podkreśla dr Zofia Kucharska.

Dodaje: - My tego typu diagnostykę prowadziliśmy cały czas. Dotąd badaliśmy 2/3 dzieci, a obecnie już wszystkie. Co roku wykrywaliśmy wadę serca u 4-5 noworodków. Ogólnie to niewiele, ale gdy chodzi o uratowanie życia, nie można patrzeć tylko na statystyki.

- Skrining noworodków w kierunku wad serca to zupełna rewolucja. Będziemy drugim krajem w Europie, które ma program umożliwiający identyfikowanie dzieci z wadami serca na tak wczesnym etapie, na którym szanse wyleczenia są największe - wyjaśniała portalowi rynekzdrowia.pl prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.

Jak zaznacza konsultant nowe przepisy regulujące standardy okołoporodowe kładą też nacisk na promocję karmienia piersią. 

- Obecnie wiele kobiet ma z tym problem. Jak duża jest skala tego zjawiska dokładnie nie wiemy, ponieważ od piętnastu lat nie prowadzono badań pozwalających na jej oszacowanie. Ale wydaje się, że podjęcie działań promocyjnych w tym kierunku jest niezbędne - mówi prof. Helwich.

W przypadku stwierdzenia nieskutecznego karmienia piersią, personel szpitala będzie zobowiązany zdiagnozować problem i wdrożyć postępowanie zgodne z aktualną wiedzą na temat laktacji, w celu umożliwienia skutecznego nakarmienia noworodka mlekiem matki z piersi, a jeżeli nie jest to możliwe - odciągniętym mlekiem matki.

Czytaj też. Mazowieckie: z banku mleka kobiecego skorzystało 139 wcześniaków

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum