Szpital zakaźny w Gliwicach gotowy na przyjęcie pacjentów z koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2020 17:17

Przekształcony w jednoimienny zakaźny Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach przy ul. Zygmunta Starego 20 - dawny szpital wojskowy - jest gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów z koronawirusem - podała w czwartek (30 kwietnia) placówka.

W sumie obecnie placówka dysponuje 27 respiratorami. Fot. Shutterstock

W czwartek trafiły tam 3 respiratory - dar Grupy Polpharma. W sumie obecnie placówka dysponuje 27 tymi urządzeniami. Na chorych czeka też 80 łóżek, w razie potrzeby tę liczbę można zwiększyć.

O czasowym przekształceniu gliwickiego szpitala w zakaźny poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Nową funkcję placówka będzie pełnić od 1 maja do odwołania. Pozostawała ona jednak w podwyższonej gotowości już od dłuższego czasu.

Jak podkreśla Urząd Miejski w Gliwicach, przygotowania do działania jako szpital jednoimienny zakaźny wymagały ogromnego zaangażowania sił i środków zarówno pracowników placówki, jak i miasta.

Wcześniej w ekspresowym tempie dostosowano do potrzeb dotychczasowych pacjentów pomieszczenia dawnego Domu Dziecka przy ul. Zygmunta Starego 19 - tam jest obecnie realizowana nocna i świąteczna opieka zdrowotna oraz działają przyszpitalne przychodnie i podstawowa opieki zdrowotna.

Z miejskiej kasy uruchomiono rezerwę kryzysową w wysokości 3 mln zł, dzięki której finansowane są zakupy niezbędnych urządzeń medycznych. Do szpitala trafiły ostatnio respiratory, pompy infuzyjne, aparaty EKG, diatermia elektrochirurgiczna, defibrylator, ssaki elektryczne, analizatory funkcji życiowych. Lecznica jest zaopatrywana w sprzęt również dzięki pomocy innych instytucji i firm. 

PAP - Anna Gumułka

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum