Szpital wstrzymał przyjęcia przez brak lekarzy. Operacje przesunięte na 2022 rok

Autor: oprac. MP • Źródło: Sejm/Rynek Zdrowia07 grudnia 2021 19:15

Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu wstrzymał przyjęcia na oddziale chirurgii ogólnej. Do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wpłynęła interpelacja poselska. Dyrekcja szpitala w Wałbrzychu rozkłada ręce, tłumacząc się trudną sytuacją kadrową na rynku pracy.

Szpital w Wałbrzychu wstrzymał przyjęcia na chirurgii Fot. AdobeStock
  • Posłanka z Wałbrzycha interpelowała do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie oddziału chirurgicznego tamtejszego Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego
  • - Wielokrotnie w pracy pozostawał jeden chirurg, obarczony ogromną ilością obowiązków, przekraczając jakiekolwiek normy czasu pracy - napisała Monika Wielichowska z Koalicji Obywatelskiej, powołując się na byłych pracowników placówki
  • W szpitalu w Wałbrzychu wstrzymał przyjęcia na chirurgii. Planowane zabiegi przełożono na 2022 rok
  • W odpowiedzi na interpelację wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przedstawił wyjaśnienie z kontroli Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia 

Problemy szpitala w Wałbrzychu. "Przekroczono jakiekolwiek normy pracy"

W połowie listopada posłanka na Sejm Monika Wielichowska z Koalicji Obywatelskiej, wybrana z okręgu wyborczego w Wałbrzychu, wystosowała interpelację do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie "katastrofalnej sytuacji w Oddziale Chirurgii Ogólnej Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu". 

W interpelacji posłanki, powołującej się na informacje byłych pracowników oddziału, czytamy, że:

"Na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy ze względu na postępowanie dyrekcji wypowiedzenie złożyło trzech lekarzy prowadzących Zakład Endoskopii Zabiegowej. Następnie zwolniony bez logicznego uzasadnienia został z-ca ordynatora oddziału, a obecny ordynator został przesunięty na stanowisko zastępcy. Po tych decyzjach, od 1 października br. oddział funkcjonuje bez kierownika."

Chirurgia jest oddziałem 42-łóżkowym. Lekarz dyżurny ma pod swoją opieką dodatkowo pacjentów z Oddziału Chirurgii Onkologicznej, Urologii oraz Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i jest także konsultującym lekarzem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego - napisano w interpelacji. 

Do tej pory dyżury były jednoosobowe z drugim chirurgiem „pod telefonem” (...) W dyżurowaniu od pewnego czasu pomagali chirurdzy onkolodzy. Pomimo tego wielokrotnie w pracy pozostawał jeden chirurg, obarczony ogromną ilością obowiązków, przekraczając jakiekolwiek normy czasu pracy - podkreślono.

Czytaj: Co się wydarzyło na sali operacyjnej w Wałbrzychu? Sprawę bada prokuratura

Śmierć 39-letniego lekarza z Wałbrzycha. Prokuratura ustaliła przyczynę zgonu

"Katastrofalna sytuacja w Oddziale Chirurgii Ogólnej w Wałbrzychu"

Autorzy apelu zaznaczyli, że od kilku miesięcy nie są również wykonywane żadne zabiegi planowane, a zrezygnowani pacjenci, których terminy były wielokrotnie zmieniane, szukają pomocy w innych, okolicznych placówkach.

W imieniu medyków i pacjentów z Wałbrzycha i okręgu wałbrzyskiego, posłanka Wielichowska zapytała ministra:

Kiedy minister zdrowia podejmie interwencję i jakiekolwiek działania, które poprawią katastrofalną sytuację w Oddziale Chirurgii Ogólnej w Wałbrzychu?

Czytaj: Diagności bez dodatków covidowych. Pokazali, jak pracują. "To niemoralne panie ministrze!"

Pielęgniarkom zabrano dodatek covidowy. Jest odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia

NFZ wyjaśnia sytuację w szpitala w Wałbrzychu

Na interpelację, w imieniu ministra, odpowiedział wiceminister Waldemar Kraska.

Sekretarz Stanu podkreślił, że w związku z zapytaniem, resort zdrowia zwrócił się do Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z prośbą o wyjaśnienia.

W odpowiedzi ministerstwo otrzymało informację od DOW NFZ, że w tej sprawie zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające, które jest w toku.

DOW NFZ dokonał analizy sytuacji kadrowej w opisanym w treści interpelacji oddziale szpitalnym, a także zwrócił się do świadczeniodawcy o przedłożenie dodatkowych wyjaśnień - czytamy w odpowiedzi ministra.

Z wyjaśnień Dyrektora Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu wynika, że personel lekarski udzielający świadczeń zdrowotnych w Oddziale Chirurgii Ogólnej spełnia wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. 2021 poz. 290 ze zm.) - podkreślono.

Czytaj: "Wstrzymujemy przyjęcia". Pacjenci zostaną bez respiratorów. To odpowiedź na nową wycenę świadczeń

"Pacjenci mają wentylować się workami samorozprężalnymi?". Zamieszanie wokół zmiany wyceny świadczeń

Wstrzymano planowane zabiegi. Szpital w Wałbrzychu przekłada terminy na 2022 rok

W odpowiedzi wytłumaczono również wstrzymanie planowych przyjęć pacjentów. 

Świadczeniodawca z uwagi na trudną sytuację kadrową zmuszony był do wstrzymania przyjęć planowych w Oddziale Chirurgii Ogólnej od 10 listopada 2021 r. Od tego dnia udzielane są jedynie świadczenia pacjentom w stanie zagrożenia życia. Natomiast pacjenci, którzy mieli być przyjmowani w trybie planowym zostali poinformowani o nowym terminie przyjęcia na wyznaczonym na rok 2022 - czytamy w odpowiedzi.

Jak podkreślono, również pacjentom zgłaszający się po raz pierwszy wyznaczono planowe terminy leczenia na rok 2022.

- Dyrektor szpitala poinformowała również, że aktualnie podejmuje wszelkie niezbędne czynności, aby w pełni zabezpieczyć potencjał wykonawczy niezbędny do realizacji świadczeń zdrowotnych w trybie planowym i „ostrodyżurowym”, niemniej jednak, z uwagi na obecną sytuację kadrową na rynku pracy, co wpływa na ograniczone możliwości pozyskania niezbędnego personelu medycznego, istnieje stałe ryzyko braku możliwości zabezpieczenia realizacji świadczeń zdrowotnych w oddziałach szpitalnych oraz w poradniach - przyznano

Pełna odpowiedź ministra w załączeniu poniżej.

Czytaj: Nowe obostrzenia na święta. Premier zdradził, jakich restrykcji się spodziewać

OZZL pisze MZ w sprawie szpitali dziecięcych. "Rodzice patrzą i oceniają"

Nowe współczynniki pracy pielęgniarek. Jaki los czeka pielęgniarki bez specjalizacji?

DO POBRANIA

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum