Szpital w Pucku zamknięty ze względu na koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2020 18:57

Szpital w Pucku (woj. pomorskie) został zamknięty. Wykryto tam ognisko koronawirusa. Wśród zakażonych są pracownicy szpitala. Placówka będzie nieczynna do 31 sierpnia.

Szpital w Pucku zamknięty ze względu na koronawirusa
Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

O zamknięciu Szpitala Puckiego Sp. z o.o. poinformowała w czwartek (20 sierpnia) dyrekcja placówki w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej.

"W związku ze stwierdzonym ogniskiem epidemicznym oraz objęciem nadzoru i skierowaniem personelu szpitala przez Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Pucku na kwarantannę, na chwilę obecną, nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć obsady personelu medycznego w oddziałach szpitala, poradniach i gabinetach specjalistycznych" - podano w komunikacie.

Dyrekcja przewiduje, że szpital pozostanie zamknięty do 31 sierpnia. Pacjenci, których stan pozwala na leczenie w warunkach domowych zostali wypisani, pozostali zostaną przewiezieni do innych placówek leczniczych w województwie pomorskim.

Jak podano w komunikacie, od piątku wstrzymana zostaje także działalność laboratorium oraz pracowni TK i RTG. Nadal funkcjonować będą Zespoły Ratownictwa Medycznego oraz Nocna i Świąteczna Opieka Chorych.

Po tym, jak we wtorek stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem wśród personelu medycznego puckiej lecznicy oraz członków rodzin pracowników, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pucku skierował na kwarantannę 30 osób z załogi szpitala. Zamknięto wówczas oddział chirurgiczny i położniczo-ginekologiczny.

Do informacji o zamknięciu szpitala odniósł się starosta pucki Jarosław Białk.

"Decyzja o wstrzymaniu pracy szpitala nie należy do łatwych, ale poprzedzona była konsultacjami ze służbami sanitarnymi, służbami bezpieczeństwa, ekspertami z dziedziny zdrowia, przedstawicielami sztabów kryzysowych - zarówno naszego powiatowego jak i wojewódzkiego. Ponieważ wielu pracowników szpitala to mieszkańcy Pucka i okolic, podjęliśmy ten radykalny krok, by uchronić nas wszystkich przed drastycznym wzrostem zakażeń" - napisał w swoim oświadczeniu starosta pucki Jarosław Białk.

Zaapelował on do mieszkańców i turystów, aby pamiętali o zachowaniu dystansu społecznego, higienie rąk, zakrywaniu ust i nosa. "Proszę o niewiele i wierzę, że jesteśmy w stanie pamiętać o samodyscyplinie, by jak najszybciej udało się przywrócić równowagę zdrowotną w powiecie puckim"- dodał.

Pomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Tomasz Augustyniak poinformował w czwartek, że ostatniej doby na Pomorzu zdiagnozowano 68 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Od początku epidemii na COVID-19 zachorowało w regionie 1805 osób. Wyzdrowiało 778 chorych, a 42 zmarło.

Ministerstwo Zdrowia podało w czwartek listę powiatów, które są zagrożone wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń. Wśród nich znalazły się dwa powiaty z województwa pomorskiego - pucki i starogardzki. "Są to powiaty, które są też na granicy i jeżeli sytuacja epidemiologiczna się nie poprawi, także te powiaty mogą się znaleźć w przyszłym tygodniu w kategorii żółtej"- powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

PAP - Anna Machińska

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum