Szpital w Piekarach Śląskich alarmuje: idą święta, liczba przyjęć pilnych wzrosła o 50 proc.

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2019 09:20

- W ramach porządków świątecznych, coraz częściej niepotrzebnych bliskich oddajemy do szpitala. Liczba tzw. przyjęć w trybie pilnym właśnie wzrosła o 50 procent  - mówi dr Joanna Przybylska-Just, kierownik Oddziału Geriatrycznego w Piekarskim Centrum Medycznym.

Szpital w Piekarach Śląskich alarmuje: idą święta, liczba przyjęć pilnych wzrosła o 50 proc.
W grudniu do szpitali trafia sporo pacjentów w starszym wieku. Fot. Shutterstock

Jak informuje PCM, w ostatnich dniach aż o 50 procent wzrosła także liczba przyjęć starszych osób do szpitala, w ramach ostrego dyżuru. 

- To okropne. Przyjeżdżają rodziny z tzw. swoimi bliskimi, by oddać ich do szpitala. Każdy powód jest dobry, by tu zostawić ich na święta. Wachlarz chorób, które im przypisują jest wręcz imponujący - mówi dr Ahmed Shuheber, kierownik Izby Przyjęć w Piekarskim Centrum Medycznym.

Podkreśla, że nie każda choroba wymaga hospitalizacji.

- Wówczas jesteśmy wręcz zastraszani bądź NFZ bądź mediami. Przy odmowie agresja narasta - dodaje dr Shuheber.

Lekarze podkreślają, że rodziny wiedzą, jak pogorszyć stan zdrowia starszych, schorowanych osób. ''Wystarczy'' przez dwa dni nie podać leku albo dać mniej picia.

- W naszym szpitalu staramy się sukcesywnie z tym walczyć. Głośno apelujemy, by nie organizować bliskim świąt na oddziałach. Za chwilę też będziemy starzy - być może i schorowani. Czy chcemy by i nas tak potraktowano - pyta dr Przybylska-Just.

Oddział geriatryczny jest oddziałem diagnostycznym. Na oddział przyjmowane są osoby po 60. roku życia. Pacjent hospitalizowany jest od 7 do 10 dni.

- W tym czasie robimy pełną diagnostykę. Wiele osób w podeszłym wieku ma problem wielochorobowości, a tym samym przyjmuje wiele leków na każdą przypadłość. My do pacjenta podchodzimy holistycznie. Takie podejście pozwala na pełną diagnostykę, jak i na odpowiednie dobranie leków. My starości nie leczymy. Należy mieć świadomość, że starość to kolejny etap życia, a nie choroba - mówi kierownik oddziału.

Piekarskie Centrum Medyczne, jako jeden z nielicznych szpitali w regionie posiada oddział geriatryczny. Znajduje się tu  20 łóżek, w tym 2 łóżka intensywnego nadzoru medycznego. Oddział geriatrii prowadzi diagnostykę i leczenie schorzeń wieku podeszłego m.in. w zakresie: zaburzeń pamięci i nastroju, zaburzeń chodu, zaburzeń układu pokarmowego, układu krążenia i oddechowego czy podstawowych zaburzeń endokrynologicznych.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum