×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szpital w Katowicach "zbiera" krew pępowinową na cele społeczne

Autor: PAP • Źródło: PAP09 listopada 2021 08:05

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach ogłosiło akcję pobierania krwi pępowinowej na cele społeczne. Jest przeprowadzana w ramach obchodów Dni Krwi Pępowinowej.

Szpital w Katowicach "zbiera" krew pępowinową na cele społeczne
Oddanie krwi trwa krótko i nie boli. Fot. Shutterstock
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach od poniedziałku pobiera krew pępowinową na cele społeczne
  • Krew trafia do publicznego banku komórek macierzystych w ramach obchodów Dni Krwi Pępowinowej
  • Pobranie krwi pępowinowej trwa parę minut, jest nieinwazyjne i bezbolesne dla matki i dziecka

Dni Krwi Pępowinowej to organizowana przez Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) akcja społeczna, która odbywa się w polskich szpitalach już po raz szósty. Potrwa do 11 listopada. Jej celem jest zwiększenie publicznych zasobów krwi pępowinowej w Polsce, co umożliwi wzrost liczby przeszczepień komórek macierzystych.

Krew pępowinowa to alternatywa dla szpiku

Jak przypominają specjaliści Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach, krew pępowinowa stanowi alternatywę dla szpiku, jako źródło komórek macierzystych do przeszczepień.

Od 2011 r. w Polsce pozyskano w ten sposób ponad 4 tys. jednostek krwi pępowinowej na cele publiczne, która następnie została przekazana do dyspozycji Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji POLTRANSPLANT. Mogą z niej skorzystać osoby potrzebujące terapii komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej z Polski i świata.

Przekazanie krwi do banku publicznego na cele społeczne oznacza zrzeczenie się do niej praw, jej dysponentem zostaje POLTRANSPLANT, a nie rodzice, jak w przypadku przechowywania krwi pępowinowej w banku rodzinnym. Pozyskanie krwi trwa kilka minut, jest nieinwazyjne i bezbolesne dla matki i jej dziecka.

W trakcie Dni Krwi Pępowinowej w szpitalu obecna jest konsultantka PBKM, która udziela przyszłym mamom szczegółowych informacji dotyczących krwi pępowinowej i odpowiada na wszystkie pytania.

Polecamy: Leczą wlewami wody utlenionej i witamin. RPP grozi karą do 500 tys. zł

Minister Czarnek chce skrócić kwarantannę dla uczniów. "Byłoby lepiej"

Komórki macierzyste mogą stać się dowolnymi

Komórki macierzyste to pierwotne komórki o zdolnościach do przekształcania się we wszystkie komórki organizmu oraz mające potencjał do samoodnowy i namnażania się. Pozwala to wykorzystywać je do odbudowy lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do leczenia wielu poważnych chorób hematologicznych, onkologicznych, metabolicznych oraz immunologicznych. Na świecie wykonano już ponad 40 tys. transplantacji krwi pępowinowej u dzieci i dorosłych.

Punktem kulminacyjnym kampanii będzie obchodzony na całym świecie 15 listopada Światowy Dzień Krwi Pępowinowej.

Zobacz też: Eksperci: krew pępowinowa wspomaga leczenie coraz większej liczby chorób 

Białaczka: chorobę śmiertelną uczyniliśmy przewlekłą, a nawet możliwą do wyleczenia

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze