Szpital w Ameryce: zachęcą dzieci do aktywności w terenie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2016 12:27

Wokół szpitala rehabilitacyjnego dla dzieci w Ameryce k. Olsztynka otwarto leśne ścieżki przyrodnicze o długości blisko 10 km. Nowe trasy mają zachęcić małych pacjentów do terenoterapii, czyli aktywności fizycznej na otwartej przestrzeni.

Szpital w Ameryce: zachęcą dzieci do aktywności w terenie
Szpital w Ameryce jest największym w Polsce szpitalem rehabilitacyjnym dla dzieci. Fot. archiwum

Jak poinformował we wtorek (7 czerwca) PAP dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce dr Roman Lewandowski, leśne ścieżki przyrodnicze przygotowało i udostępniło Nadleśnictwo Jagiełek. Będą z nich korzystać głównie mali pacjenci wychodzący w ramach leczenia rehabilitacyjnego na spacery.

Zdaniem dyrektora, trasy mają zapewnić dzieciom nie tylko wypoczynek i edukację przyrodniczą, ale przede wszystkim służą wspomaganiu leczenia przez terenoterapię. To metoda rehabilitacji polegająca na połączeniu ćwiczeń fizycznych z oddechowymi, wykorzystująca walory klimatyczne i krajobrazowe.

- Nasz szpital jest położony na terenach o unikalnym mikroklimacie, korzystnie wpływającym na drogi oddechowe. Szkoda byłoby z tego nie skorzystać - wyjaśnił.

Mali pacjenci mogą korzystać z trzech tras o łącznej długości 9,5 km, wyposażonych w ławeczki, wiaty i tablice informujące o występujących w okolicy gatunkach roślin i zwierząt. Trasy są dostosowane do potrzeb osób o różnej sprawności fizycznej. Dwie krótsze, których przejście zajmuje po ok. 40 min., prowadzą do punktów obserwacyjnych nad jeziorem Pasłęk i rzeką Pasłęką. Wzdłuż najdłuższej, mierzącej 5,6 km i prowadzącej głównie przez las, ustawiono tablice z ćwiczeniami jogi.

Nowe ścieżki przyrodnicze są uzupełnieniem infrastruktury leczniczej i rehabilitacyjnej, którą zbudowano przed dwoma laty w ramach projektu rozwoju funkcji uzdrowiskowej szpitala w Ameryce. Przy placówce powstały wówczas m.in. ścieżki zdrowia i trasy spacerowe, a także parki kinezyterapeutyczne pełniące funkcję ogródków integracji sensorycznej dla dzieci w różnych grupach wiekowych.

Szpital w Ameryce jest największym w Polsce szpitalem rehabilitacyjnym dla dzieci. Dysponuje ponad 200 łóżkami i 65 miejscami rehabilitacji dziennej, tzw. jednodniową chirurgią ortopedyczną oraz czterema poradniami specjalistycznymi: rehabilitacyjną, logopedyczną, alergologiczną i chirurgii urazowo-ortopedycznej.

Placówka specjalizuje się w kompleksowej rehabilitacji dzieci i młodzieży oraz leczeniu chorób alergicznych w ramach kontaktu z NFZ. Świadczy te usługi także dla dorosłych, ale odpłatnie.

Rehabilitacja obejmuje schorzenia narządu ruchu, w tym wady postawy, stany po przebytych urazach kończyn i kręgosłupa, schorzenia neurologiczne - m.in mózgowe porażenie dziecięce, przepukliny oponowo-rdzeniowe i miopatie. Pacjenci hospitalizowani w tej placówce mają do dyspozycji różne formy terapii - m. in. kinezyterapię, fizykoterapię, hydroterapię czy masaż leczniczy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum