Szpital pozyska sprzęt do radiochirurgii za ponad 17 mln. "To pierwsze takie urządzenie w Polsce"

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP20 stycznia 2022 18:54

Na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie powstanie Ośrodek Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi. Placówka pozyska innowacyjne urządzenie do radiochirurgii. Uczelnia przeznaczy na ten cel 17,5 mln zł.

Szpital pozyska sprzęt do radiochirurgii za ponad 17 mln. "To pierwsze takie urządzenie w Polsce"
Uniwersytecki Szpital Kliniczny pozyska innowacyjny sprzęt do radiochirurgii Fot. Shutterstock
  • Władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podpisały umowę na budowę i wyposażenie Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi 
  • Dzięki umowie Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie pozyska nowoczesne urządzenie do radiochirurgii za ponad 17 mln
  • Zdaniem władz uczelni pierwsi pacjenci będą mogli skorzystać z tego sprzętu już na wiosnę 2023 roku

Szpital w Olsztynie otrzyma nowoczesny sprzęt do radiochirurgii

Umowę na zbudowanie i wyposażenie przyszłego Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podpisały z firmą Synektik SA.

W budynku, który powstanie na terenie szpitala uniwersyteckiego przy al. Warszawskiej, wykonawca zamontuje i uruchomi ultranowoczesny mikroakcelerator liniowy do radiochirurgii. To pierwsze takie urządzenie w Polsce.

Zgodnie z umową, realizacja zadania ma potrwać półtora roku, ale władze uczelni liczą, że pierwsi pacjenci będą mogli skorzystać z tego sprzętu już na wiosnę 2023 r. Środki na ten cel pochodzą z obligacji, które uniwersytet otrzymał od resortu nauki.

"Urządzenie może być wykorzystane w onkologii, neurologii czy neurochirurgii"

ZAP-X Gyroscopic Radiosurgery to system, który ma zapewnić unikatową precyzję i przez to zmniejszyć ryzyko powikłań w radiochirurgii. Wąski strumień promieniowania X dociera bezpośrednio do miejsca zaatakowanego przez chorobę.

Zdaniem prof. Sergiusza Nawrockiego prorektora ds. Collegium Medicum UWM, olsztyński szpital uniwersytecki zyska innowacyjne narzędzie, które może być wykorzystane w onkologii, neurologii czy neurochirurgii.

Jak mówił, jest to bardzo precyzyjne urządzenie do radioterapii guzów mózgu, ale także leczenia chorób niezwiązanych z onkologią, w tym zmian funkcjonalnych obszarów mózgu, które generują np. sygnały w padaczce. Może być też wykorzystywane przy próbach leczenia Parkinsonizmu czy neuralgiach np. nerwów czaszkowych.

"Doskonałe narzędzie do leczenia przerzutów do mózgu"

- Oprócz tego jest to doskonałe narzędzie do leczenia przerzutów do mózgu czy innych dobrze ograniczonych i zdefiniowanych zmian w twarzoczaszce. Zapewnia ono submilimetrową precyzję, która jest praktycznie nieosiągalna przy pomocy innych urządzeń - ocenił prof. Nawrocki.

Jak zaznaczył, urządzenie pozwala na dokonywanie zabiegów nieinwazyjnych, bezkrwawych i bezbolesnych dla pacjenta. Olsztyn będzie jednym z kilku ośrodków w Europie, które dysponują takim sprzętem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum