rmf24.pl/Rynek Zdrowia | 16-11-2020 20:19

„Szpital narodowy" nie przyjmuje pacjentów z przepełnionych placówek

"Nie mamy tak zdrowych pacjentów, by kwalifikowali się do leczenia w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym". Tak mówią dyrektorzy największych szpitali wojewódzkich na Mazowszu, którzy próbowali przekazać część swoich pacjentów chorych na Covid-19 do szpitala tymczasowego w Warszawie.

Szpital Narodowy w Warszawie. FOT. Agencja Rezerw Materiałowych/Facebook

Jak przypomina RMF FM, według najnowszych danych, na stadionie na 500 gotowych łóżek przebywa 33 pacjentów. Tymczasem szpitale covidowe na Mazowszu są przepełnione. Część z nich próbowało więc przekazać swoich pacjentów do szpitala tymczasowego utworzonego na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Wojciech Andrusiewicz twierdzi, że rząd tworzy "bufor łóżkowy" w szpitalach tymczasowych.

Nieprawdą jest, że nie kierujemy tam osób. Kierujemy tam pacjentów w stanie lżejszym, którzy wymagają mimo wszystko hospitalizacji - oświadczył. Dodał, że chodzi o pacjentów, których nie można skierować na izolację domową, bo wymagają hospitalizacji, np. podłączenia do tlenu.

Najpierw wykorzystujemy łóżka w standardowych szpitalach na oddziałach covidowych - zaznaczył rzecznik MZ. Dodał, że ważne, aby zapewnić łóżka w szpitalach tymczasowych na wypadek, gdyby fala epidemii nagle znowu zaczęła rosnąć.

Czytaj: rmf24.pl