×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szpital dziecięcy w Olsztynie leczy zęby dzieciom pod narkozą

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP10 lutego 2023 07:41

Jedynym ośrodkiem na Warmii i Mazurach, który oferuje leczenie zębów dzieci pod narkozą jest Szpital Dziecięcy w Olsztynie. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności leczenie stomatologiczne refunduje NFZ.

Szpital dziecięcy w Olsztynie leczy zęby dzieciom pod narkozą
W olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym mali pacjenci mogą mieć leczone zęby pod narkozą. Fot. Shutterstock
  • Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest jedynym ośrodkiem na Warmii i Mazurach, w którym dzieci mogą wyleczyć zęby pod narkozą
  • Zabiegi stomatologiczne ze znieczuleniem ogólnym odbywają się z reguły w trybie jednodniowym - jest możliwy powrót dziecka do domu już po kilku godzinach od podania narkozy
  • Dzieciom z orzeczeniem o niepełnosprawności leczenie stomatologiczne refunduje NFZ, dla pozostałych leczenie w warunkach szpitalnych jest odpłatne

Wizyta u dentysty stresem dla dzieci

Jak poinformowała Agnieszka Deoniziak z biura prasowego ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, wizyta u stomatologa wiąże się nierzadko z dużym stresem, zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica.

Lęk przed bólem lub nawet obawa przed zajęciem miejsca na fotelu i otwarciem ust, wyrażone głośnym protestem dziecka, to częsty obrazek w poradniach stomatologicznych. Czasami ten lęk przybiera skrajną postać tzw. dentofobii. W takich przypadkach warto rozważyć leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym, ponieważ nieleczona próchnica może być przyczyną poważnych chorób ogólnoustrojowych.

- Zaniechanie leczenia może doprowadzić do zainfekowania zdrowych, sąsiednich zębów i przysporzyć dziecku dodatkowego cierpienia - wyjaśniła lek. dent. Daria Kozak, lekarz rezydent w dziedzinie chirurgii stomatologicznej w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

W skrajnych przypadkach może dochodzić do powstania zakażenia zębopochodnego w postaci ropnia, który nie tylko powoduje silny ból, ale jest infekcją mogącą spowodować powikłania zagrażające życiu pacjenta. Poza tym nieleczone, bardzo zniszczone zęby mleczne często należy usunąć, przez co w jamie ustnej dziecka powstają braki zębowe. Stałe zęby bardzo często wyrastają w takiej sytuacji w niewłaściwych miejscach, powodując problemy ze zgryzem, a tym samym z wymową i artykulacją niektórych głosek.

Wady wymowy z kolei rzutują na ogólny rozwój funkcji poznawczych u dziecka. Nieleczone zęby mleczne osłabiają funkcjonowanie układu odpornościowego i wpływają negatywnie na pracę narządów wewnętrznych młodego organizmu. Dzieje się tak za sprawą bakterii, które z komory zębowej przedostają się do układu pokarmowego, a następnie do nerek, trzustki, serca i innych ważnych organów w organizmie malucha.

Znieczulenie ogólne dla dzieci

Wychodząc naprzeciw potrzebom małych pacjentów i ich rodziców Szpital Dziecięcy w Olsztynie oferuje wykonywanie leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym. Zabiegi te odbywają się z reguły w trybie jednodniowym, z możliwością powrotu dziecka do domu już po kilku godzinach od znieczulenia ogólnego.

- Znieczulenie ogólne polega na czasowym wyłączeniu świadomości w wyniku działania różnych leków, co pozwala na wykonanie zabiegu stomatologicznego. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych leków anestezjologicznych oraz pełnemu dostępowi do specjalistów na terenie szpitala, ryzyko zabiegu zredukowane jest do minimum - podkreśliła lek. Beata Szkudlarek, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Zabieg sanacji jamy ustnej (czyli wyleczenia wszystkich chorych zębów) dla dzieci bez orzeczenia o niepełnosprawności nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlatego taki zabieg jest odpłatny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze