Szkoły rodzenia to mini kursy rodzicielstwa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 grudnia 2013 14:10

Profesjonalne szkoły rodzenia przygotowują nie tylko do porodu i opieki nad dzieckiem, to także mini kursy rodzicielstwa - podkreśla w rozmowie z PAP założycielka jednej z pierwszych szkół rodzenia w Polsce Anna Osińska. Jak dodała to ważne, bo obecnie często zdarza się, że pierwszy niemowlak, którego kobieta bierze na ręce, jest jej dzieckiem.

Szkoły rodzenia to mini kursy rodzicielstwa
Zajęcia w tego typu szkołach poza położnymi prowadzą także fizjoterapeutki, ratowniczki medyczne oraz psycholog lub pedagog. W wielu szkołach organizowane są spotkania z terapeutami rozwoju psychomotorycznego, dietetykami, prawnikami. Zdarza się, że wykorzystywane są niekonwencjonalne metody, np. taniec brzucha, joga, zabawy na pływalni.

Jak tłumaczy Anna Osińska, dawniej kobiety także przygotowywały się do porodu i opieki nad niemowlakami, ale odbywało się to w domach. Matki przekazywały córkom wiedzę na ten temat, a one opiekowały się swoim rodzeństwem, uczestniczyły w przygotowaniach do porodów. Rodziny były bardziej liczne i wielopokoleniowe, ludzie żyli bliżej siebie.

- Obecnie często zdarza się, że pierwszy niemowlak, którego kobieta bierze na ręce, jest jej dzieckiem - powiedziała PAP Osińska, która założyła w 1998 r. Polskie Centrum Edukacji, organizujące zajęcia dla położnych prowadzących szkoły rodzenia.

Ekspertka podkreśliła, że uczestniczki szkół rodzenia nie otrzymują recepty na szybki i bezbolesny poród, ale wiedzę o tym, jak radzić sobie z bólem i skurczami porodowymi.

- Ta wiedza pozwala poczuć się pewniej i zmniejsza poczucie lęku przed nieznanym. Umiejętności nabyte podczas kursu pozwalają na aktywny udział w akcji porodowej i zdecydowanie wpływają na jakość i czas porodu. Zajęcia dotyczą kwestii związanych z przygotowaniem do ostatnich tygodni ciąży oraz samego porodu - zaznaczyła Osińska.

Dodała, że podczas zajęć poruszane są m.in. tematy: codziennej pielęgnacji noworodków, karmienia piersią, radzenia sobie w razie problemów zdrowotnych oraz spokojnego reagowania na poporodową huśtawkę emocjonalną.

- To niezła dawka wiedzy na temat higieny, zdrowia, psychologii. A to wszystko po to, aby po prostu poradzić sobie w nowej sytuacji już po przyjściu dziecka na świat. Informujemy o tym, kiedy trzeba jechać do szpitala, jakie pozycje przyjmować podczas skurczów, jak oddychać, jak się relaksować. Mówimy o higienie połogu - podkreśliła Osińska.

Poinformowała też, że do zajęć dot. pielęgnacji noworodka używane są lalki, które wyglądają jak noworodki, są miękkie i mają taką samą wagę. Uczestniczki szkoły uczą się m.in. jak kąpać swoje przyszłe dzieci, jak je przewijać, ubierać.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum