×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szkielet bioniczny pozwala poruszać się osobom z uszkodzeniem rdzenia kręgowego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia23 kwietnia 2016 16:45

Przenośny szkielet bioniczny, który pozwala osobom z uszkodzeniem rdzenia kręgowego poruszać się i rehabilitować, zaprezentowano w sobotę (23 kwietnia) w Mysłowicach (Śląskie).

Szkielet bioniczny pozwala poruszać się osobom z uszkodzeniem rdzenia kręgowego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"ReWalk to izraelski wynalazek. Pozwala poprawić stan zdrowia osób z niedowładem nóg poprzez aktywizację mięśni w czasie chodu, nieużywanych w pozycji siedzącej, na wózku inwalidzkim.

- To wynalazek zdobywający coraz większą popularność na świecie. Jest cennym narzędziem rehabilitacji - powiedział PAP prof. Józef Opara.

Ćwiczenia w ReWalk pomagają uzyskać lepszą równowagę dynamiczną podczas siedzenia. W ten sposób zwiększa się niezależność i możliwości osoby niepełnosprawnej w codziennym życiu. Poruszanie się przy pomocy bionicznego szkieletu poprawia wytrzymałość i wydolność fizyczną organizmu.

Osoby chodzące w ReWalk za pomocą specjalnego zegarka - komunikatora same decydują, kiedy wstać, siąść, rozpocząć chód, zatrzymać się. Używając specjalnego programu komputerowego, chód można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb - można wydłużyć, skrócić krok, przyspieszyć lub zwolnić marsz. Ćwiczyć w szkielecie można nie tylko w pomieszczeniach, ale także w plenerze - na asfalcie czy trawie.

Urządzenie testowały w sobotę w Mysłowicach trzy osoby. - Wrażenie jest naprawdę niesamowite. Chodziłem dziś po okolicy, którą kiedyś zjeździłem na motorze, na którym zresztą miałem wypadek. Jeżdżenie wózkiem w plenerze jest często trudne, a tu szedłem z żoną, córką - można powiedzieć, że to powrót do przeszłości - mówił PAP prezes Górnośląskiego Centrum Neurorehabilitacji i Fizjoterapii Dysfunkcji Narządu Ruchu Modern - Reh Marcin Szyca, który od 8 lat porusza się na wózku.

Jak zaznaczył, regularne ćwiczenia z ReWalk pozytywnie wpływają na układ krążenia korzystających z urządzenia osób, zmniejszają ryzyko powstawania odleżyn oraz zakażeń dróg moczowych, które są dużym problemem u osób pozostających stale w pozycji leżącej lub siedzącej.

Stosowanie takiej rehabilitacji zapobiega też osteoporozie, zmniejsza patologiczne napięcie mięśniowe (spastyczność), ma też korzystny wpływ na przewód pokarmowy, a także poprawia stan psychiczny osób, które ćwiczą w ten sposób.

Do końca czerwca urządzenie zostanie udostępnione bezpłatnie wszystkim zainteresowanym ponownym chodzeniem. - Chcemy im pokazać, że jest dla nich szansa - powiedział Marcin Szyca.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze